تفاوت گوجه سبز با آلوچه | آلوچه سبز

گوجه سبز یا آلوچه؟ مسئله این است!

A
۰

گوجه سبز از میوه های فصل گرم است که طرفداران زیادی دارد. این میوه اغلب با آلوچه اشتباه گرفته می شود و حتی از نظر برخی کلمه درست آلوچه است. اینفوگیاهی تفاوت این دو را توضیح می دهد.

گوجه سبز میوه پایه ثابت بازار در فصل بهار است اما این میوه اغلب با آلوچه اشتباه گرفته می شود و باعث می شود که سر آن بحث باشد. به طور کلی آلو اگر نرسیده باشد؛ آلوچه است و در صورتیکه گوجه فرنگی نرسیده باشید؛ گوجه سبز. اما هچنان آلوچه به گوجه سبز معروف است. در ادامه درباره ریشه اصلی این دو میوه و تفاوت هایشان می خوانید.

آلوچه یا گوجه سبز چیست؟

«گوجه سبز» یا «آلوچه» که به انگلیسی به آن «Greengage» گفته می‌شود، در واقع میوه نرسیده نوعی آلو است که به صورت نارس و کال مصرف می‌شود. گوجه سبز یک میوه با قدمت بیش از ۲ هزار سال از گونه آلو‌ها است و پوستی نازک و گوشتی ترش و ملس دارد. هر چقدر میوه رسیده‌تر شود مزه آن رو به شیرینی می‌رود و رنگ آن زردتر می‌شود.

این میوه در اکثر موارد ظاهری گرد و برخی اوقات به صورت بیضی و تخم مرغی است. آلوچه برای رشد به آب و هوایی معتدل نیاز دارد و بیشتر در مناطق کوهستانی و معتدل کاشت می‌شود. میوه آلوچه معمولاً به رنگ سبز تیره و روشن یافت می‌شود، اما انواع قرمز، ارغوانی، نارنجی و قهوه‌ای هم دارد. هر چقدر این میوه رسیده‌تر شود، بافت آن نرم‌تر شده و مزه شیرین‌تری پیدا می‌کند.

گوجه سبز

گوجه سبز درست است یا آلوچه؟

«آلوچه» نام همان میوه‌ای است که خیلی از ما آن را با نام «گوجه سبز» می‌شناسیم. میوه‌ای که در بسیاری از گویش‌ها با نام آلوچه و در بسیاری دیگر از گویش‌ها با نام گوجه سبز شناخته می‌شود.

حقیقت این است که در مورد نام صحیح این میوه اطلاعات ضد و نقیضی وجود دارد. برخی مدعی هستند که آلوچه نام صحیح این میوه است و برخی دیگر با اطمینان ابراز می‌کنند که نام این میوه سبز خوشمزه گوجه سبز است. اما فرق گوجه سبز و آلوچه چیست؟

آن دسته از افرادی که این میوه را با نام گوجه سبز می‌شناسند، مدعی هستند که آلوچه به طیف گسترده‌ای از انواع آلو خطاب می‌شود و بسیاری افراد به صورت عامیانه از این نام برای گوجه سبز استفاده می‌کنند. در واقع آلوچه شامل گوجه سبز، و انواع آلو است. از همین رو معتقد هستند که بهتر است در متون نوشتاری از گوجه سبز به جای آلوچه برای این میوه استفاده شود. افرادی که این میوه را با نام گوجه سبز می‌شناسند، به میوه خشک شده گوجه سبز «آلوچه» می‌گویند.

توجیهی که دسته دوم از افراد برای اثبات درستی نام این میوه به عنوان «آلوچه» دارند، این است که گوجه سبز به گوجه فرنگی نارس و خام گفته می‌شود و این میوه نام جداگانه‌ای دارد و به عنوان آلوچه شناخته می‌شود. در واقع آلوچه تنها از نظر ظاهری شبیه به گوجه سبز است، اما یک گیاه کاملاً متفاوت است و نباید با آن اشتباه گرفته شود.

درخت و میوه آلوچه شباهت زیادی به تیره آلو‌ها دارد و هیچ شباهتی به گوجه فرنگی ندارد و نباید نام آن را گوجه سبز گذاشت. این دسته گمان می‌کنند که مهم‌ترین دلیلی که موجب شده این میوه را با نام گوجه سبز بشناسیم، شباهت این میوه به گوجه فرنگی نارس و کال است.

گوجه سبز

فرق گوجه سبز و آلوچه

اگر نگاهی به تاریخ بیندازید و در کتب قدیمی نام این میوه را جستجو کنید، متوجه خواهید شد که «آلوچه» به میوه‌ای با اندازه کوچک‌تر و ترش‌تر از «گوجه سبز» گفته می‌شود. این موضوع حتی در لغت نامه دهخدا نیز عنوان شده است که آلوچه نوعی میوه کوچک‌تر و ترش‌تر از گوجه سبز است.

آلوچه خودش انواع متفاوتی دارد و به بخش‌ها و گونه‌های مختلفی تقسیم می‌شود. در واقع آلوچه در دسته «گیاهان گل‌دار دولپه‌ای‌های نو» قرار دارد. این گیاه در راسته «گل سرخ سانان» و تیره «گلسرخیان» قرار دارد و با گوجه سبز کاملاً متفاوت است.

گوجه نوعی گیاه «گل‌دار دولپه‌ای» است که در راسته «بادنجان سانان» و تیره «سیب زمینیان» قرار دارد. درواقع این دو گونه گیاه کاملاً با هم متفاوت هستند. گوجه دارای دانه‌های ریز و متعدد است، اما آلوچه تک دانه است و بافت متفاوتی با گوجه دارد.

از همین رو برخی ادعا می‌کنند که اطلاق نام گوجه برای این میوه مناسب نیست. زیرا این میوه در دسته انواع آلو‌ها جای دارد و ساختار و نوع گیاه شباهتی به گوجه‌ها ندارد. جالب است بدانید که کلمه آلوچه در لغت نامه دهخدا نیز وجود دارد؛ اما کلمه‌ای به عنوان گوجه سبز را نمی‌توانید در این لغت نامه معتبر پیدا کنید.

روایت دیگری که در مورد فرق گوجه سبز و آلوچه وجود دارد مربوط به دوران قدیم است. گفته می‌شود از آنجایی که ساکنین شهر‌های صنعتی در قدیم با کشاورزی و نام این میوه در ابتدا آشنا نبودند، با دیدن آلوچه برای اولین بار و به دلیل شباهتی که به گوجه فرنگی نارس داشت، نام گوجه سبز را برای آن انتخاب کردند. از آن زمان تا به حال در بسیاری از شهر‌های بزرگ و کوچک ایران به آلوچه، گوجه سبز گفته می‌شود.

بالاخره گوجه سبز یا آلوچه؟

شاید باور نکنید، اما هنوز هم بر سر این که نام درست این میوه دقیقاً چیست، اطلاعات ضد و نقیض و تفاوت نظر‌هایی وجود دارد. به هر حال حتی اگر این دو میوه دو گونه مختلف باشند، همه ما گوجه سبز و آلوچه را به عنوان یک نوع میوه خاص می‌شناسیم و با هر دو نام آن آشنایی داریم؛ بنابراین بهتر است زیاد در مورد این موضوع وسواس به خرج ندهید و این میوه جذاب را هر طوری که دوست دارید صدا کنید!

 

منبع: تابناک
مطالب مرتبط
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
    دیدگاه
    آخرین اخبار
    اخبار روز سایر رسانه ها