عوارض زیره سیاه | مصرف زیره در بارداری | سقط جنین با زیره

مضرات زیاده روی در مصرف زیره | چه کسانی نباید زیره بخورند؟

A
۰

زیره طعم بسیار خوبی به غذا می دهد و مصرف آن خواض بسیار زیادی دارد. اما چه کسانی از مصرف زیره منع هستند و ممکن است با مصرف زیره آسیب جدی به بدن خود وارد کنند؟

همانطور که می دانید زیره دارای مزایای فراوانی است و هیچ آشپزخانه ای بدون ادویه ای خوش عطر و بو مانند زیره قابل تصور نیست، ولی این گیاه نیز همانند سایر گیاهان، اگر به اندازه و به صورت صحیح مصرف نشود نه تنها برای درمان موثر نخواهد بود بلکه آسیب و عوارض شدیدی در بدن نیز به جای خواهد گذاشت. در ادامه عوارض مصرف بیش از حد زیره را بررسی می کنیم.

مضرات مصرف زیره

۱- مشکلات و عوارض گوارشی

یکی از عوارض زیره سیاه و سبز مشکلات و عوارض گوارشی است. به طوری که مصرف زیاد و بیش از حد زیره سبز و سیاه باعث ایجاد ناراحتی‌ و دردهای معده و روده می‌شود و از عوارض زیره در برخی افراد ایجاداسهال و در برخی افراد یبوست می‌باشد. حتی یکی از عوارض زیره برای مردان و زنان آروغ زدن زیاد است که مشکلات زیادی را برایتان ایجاد خواهد کرد و گاز معده و روده از دهان خارج می‌شود.

۲- عوارض زیره برای کبد

از دیگر عوارض زیره برای بدن، آسیب رساندن زیاد به کبد می‌باشد. دانه زیره سبز و زیره سیاه دارای روغن بسیار فرار و به شدت ناپایدار است. به همین دلیل مصرف بیش از اندازه زیره در مدت زمان طولانی می‌تواند آسیب زیادی به کلیه‌ها و کبد شما وارد کند که به دلیل این عوارض حتما در مصرف زیره تعادل را رعایت کنید تا آسیب زیادی به کلیه‌ها و کبد شما وارد نشود و بدن شما در سلامت بسیار بیشتری باشد.

۳- سقط جنین

یکی از مهم‌ترین عوارض زیره برای زنان، ایجاد مشکلات زیادی برای زنان در دوران بارداری است به طوری که مصرف زیاد زیره سیاه و زیره سبز آسیب زیادی به جنین در دوران بارداری وارد می‌کند.

به طوری که مصرف بیش از حد زیره سیاه و یا زیره سبز می‌تواند منجر به القای زایمان زودرس به مادر و حتی سقط جنین شود که خطر بسیار زیادی برای مادر و جنین به حساب می‌آید. مادران باردار قبل از مصرف زیره در دوران بارداری حتما باید با پزشک متخصص خود مشورت کنند تا با مشورت و برنامه پزشک زیره سبز و زیره سیاه را مصرف کنند و دچار عوارض آن نشوند.

بیشتر بخوانید: زیره سبز و زیره سیاه چه فرقی با هم دارند؟

۴- تشدید خواب و اعتیاد آور

یکی از عوارض زیره برای مردان و زنان، داشتن خاصیت مواد مخدر است به طوری که مصرف بیش از حد زیره سبب مشکلاتی مانند خواب آلودگی و حالت تهوع و انواع مشکلات ذهنی و تمرکزی می‌شود. به دلیل وجود این عوارض زیره سبز و سیاه حتما در مصرف زیره حد اعتدال و احتیاط را رعایت کنید تا درگیر چنین مشکلات نشوید و عوارض آن مانند اعتیاد به شما نرسد و از آن جلوگیری شود.

۵- عوارض زیره برای لاغری و پوست

یکی دیگر از عوارض زیره، مشکلات پوستی است. به طوری که مصرف بیش از حد زیره سیاه و زیره سبز باعث ایجاد برخی عوارض در پوست و ظاهر شما می‌شود. از عوارض زیره برای پوست، ایجاد کهیر در پوست به علت طبع گرم است که برای داشتن پوست شاداب‌تر و بدون کهیر باید از زیاده‌روی در مصرف زیره سبز یا سیاه خودداری کنید. یکی دیگر از عوارض زیره سیاه برای لاغری است. به طوری که مصرف زیره سیاه و زیره سبز باعث لاغری و کاهش وزن می‌شود و اگر این مصرف زیره بیش از حد باشد، باعث می‌شود چربی‌های شما بسیار آب شود و خیلی لاغر شوید که شاید نخواهید اندام‌های شما به این شکل باشد و بخواهید کمی از چربی‌ها و چاقی شکم خود را حفظ کنید که در این صورت باید از زیاده روی در مصرف زیره سبز و سیاه خودداری کنید.

۶- قاعدگی سخت

یکی از عوارض زیره برای زنان در دوران قاعدگی می‌باشد. به طوری که مصرف بیش از حد زیره سیاه یا زیره سبز سبب خونریزی شدید در دوران قاعدگی و داشتن قاعدگی سخت و دشوار می‌شود که به همین دلیل بانوان باید از مصرف بیش از حد زیره در دوران قاعدگی حتما خودداری کنند.

۷- عوارض زیره برای دیابتی‌ها

یکی دیگر از عوارض زیره سیاه و سبز برای افراد دیابتی و دارای مرض قند است. بیماران دیابتی برای این‌که سطح قند خون طبیعی داشته باشند باید بتوانند قند خون خود را کنترل کنند و مانع از نوسانات قند خون شوند. مصرف دانه زیره سیاه و زیره سبز ممکن است به سرعت قند خون شما را کاهش دهد. به همین دلیل افراد مبتلا به دیابت باید از مصرف بیش از حد زیره حتما خودداری کنند تا مشکلی در قند خون آن‌ها به وجود نیاید و تعادل در قند خون آن‌ها حفظ شود و دچار عوارض ناشی از دیابت نشوند. ممکن است نیاز به عمل جراحی جدی داشته باشید و باید چند هفته قبل از عمل جراحی از مصرف دانه زیره سیاه و زیره سبز حتما خودداری کنید.

 

سایر مضرات مصرف زیره

 • زیره سبز با برخی از آنتی بیوتیک ها و دارو های کاهش دهنده قند خون تداخل دارد.
 • زیاده روی در خوردن زیره و عرق زیره می تواند در بلند مدت به کبد و کلیه ها آسیب بزند.
 • زنان شیرده باید از مصرف زیاد زیره جلوگیری کنند زیرا به تولید کم شیر منجر می شود.
 • سوزش سر دل از شایع ترین مشکلاتی است که با مصرف بیش از اندازه زیره بروز می کند.
 • زیره موجب سرکوب تستوسترون می شود که منجر به ناباروری در مردان است.
 • مصرف بیش از اندازه زیره موجب خارش پوست و آلرژی می شود.
 • زیره سبز در بعضی از نوزادان موجب حساسیت می شود.

 

مطالب مرتبط
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  دیدگاه
  آخرین اخبار
  اخبار روز سایر رسانه ها