درمان سنتی عرق زیربغل | درمان خانگی عرق | عرق کردن زیاد

درمان عرق زیاد بدن به روش های سنتی

A
۰

برخی داروهای گیاهی برای رفع بوی بد بدن ناشی از تعریق زیاد پوست و رشد باکتریها روی آن مفید می باشند و به خوشبو شدن بدن نیز کمک می نمایند.

اگر بدن شما زیاد عرق می کند و شما را کلافه کرده، استفاده از برخی گیاهان دارویی به شما کمک خواهد کرد. لیست گیاهان دارویی زیر برای درمان و پیشگیری از تعریق زیاد بدن بسیار مفیدند . این گیاهان دارویی علاوه بر کاهش تعریق بدن و اثر ضدعفونی کنندگی، دارای بوی خوش و مطبوع نیز هستند.

اگر به دنبال گیاهان دارویی برای عرق نکردن بدن هستید این مقاله را دنبال کنید.

دلیل عرق کردن زیاد بدن از دیدگاه طب سنتی

بدن به کمک آب و بخش صفرایی مزاج می ‌تواند مواد زائد را از خود دفع کند. بخشی از این مواد زائد به کمک کلیه دفع می ‌شوند و برخی نیز با فضولات بدن ترکیب و به شکل عرق از طریق منافذ پوستی دفع خواهند شد. عرق هر فرد با توجه به نوع خلط و سوء مزاجی که دارد، مزه و بوی متفاوتی دارد.

زمانی که رطوبت بدن زیاد می ‌شود، مشکل تعریق زیاد اتفاق می ‌افتد. اگر قوه‌ ماسکه در بدن ضعیف باشد، بدن نمی‌ تواند غذا را به‌ درستی هضم کند، لذا سیستم گوارش نمی ‌تواند مواد زائد را از بدن خارج کند

گیاهان دارویی برای عرق نکردن بدن

بهترین راه برای از بین بردن بوی بد عرق استفاده از گیاهانی است که خاصیت دارویی دارند و می تواند به شما کمک کنند. همچنین اگر به دنبال داروی گیاهی برای عرق نکردن صورت و یا داروی گیاهی ضد عرق زیر بغل هستید با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید:درمان عرق سوز شدن بدن به روش خانگی

برگ حنا

پودر برگ حنا به تنهایی یا همراه با پودر برگ سدر یا جوش شیرین، با اثر خنک کنندگی پوست و کم کردن فعالیت غدد عرق به رفع بدبویی پوست منجر می شود. شیوه دیگر استفاده از برگ حنا به این صورت است که می توان آن را با جوشانده سماق یا سرکه خمیر کرده و به قسمتی که تعریق در آن اتفاق می افتد، مالیده و نیم ساعت بعد با آبغوره یا سرکه رقیق شده موضع را شستشو داد.

گل سرخ

گذاشتن گلبرگ های تازه گل سرخ روی موضع عرق یا شستشوی بدن با گلاب یا پاشیدن پودر گل سرخ زیر بغل یا داخل کفش، از دیگر روش های طبیعی کاهش عرق و رفع بوی آن محسوب می شود.

عرق کاسنی

بلغمی‌ مزاج‌ ها برای رفع سنگینی بدن می ‌توانند روزی یک لیوان عرق کاسنی مصرف کنند تا مزاج آنها متعادل شده و مشکل تعریق زیاد در آ‌نها برطرف شود.

برگ مورد

برای عرق نکردن بدن می توانید از دم کرده غلیظ پودر برگ بو با آب پوست خود را شستشو دهید. برگ مورد این قابلیت را دارد که تعریق زیاد پوست را کنترل کرده و اسانس معطر آن موجب خوشبویی بدن می شود.

رزماری

این گیاه که به اکلیل کوهی نیز شهرت داشته و در کاهش تعریق بدن اثر بسزایی دارد. می توان ترکیبی از 50 گرم پودر برگ رزماری و 200 گرم پودر تالک تهیه نمود و روزی 2 تا 3 بار به محل عرق پاشید.

رطب

اکثر مردم به‌ اشتباه تصور می‌ کنند که رطب طبع گرمی دارد اما مزاج رطب متعادل بوده و برای متعادل شدن مزاج بدن می ‌توان از آن استفاده کرد.

خرما

مریم گلی

مریم گلی یک داروی گیاهی برای عرق نکردن بدن است که می توانید هم به صورت جداگانه جوشانده و یا همراه با گل ختمی آن را استفاده کنید. شما می توانید از این گیاه شربت خوراکی تهیه کرده و روزی 2 مرتبه آن را میل نمایید تا در کم شدن تعریق بدن تاثیر گذارد. همینطور پاشیدن پودر آن زیر بغل یا شستشوی موضع عرق با دم کرده غلیظ آن در رفع بدبویی و خوشبو کردن پوست اثرگذار است.

برگ سیب

شستشوی بدن با دم کرده برگ تازه درخت سیب، در کاهش بوی بد عرق نقش موثری دارد. خصوصا اگر این دم کرده همراه با کمی سرکه استفاده شود.

آب‌ زرشک

مخلوط آب ‌زرشک با کمی عسل، یک شربت فوق‌العاده خواهد بود که برای کاهش تعریق بدن مؤثر می ‌باشد.

پوست و برگ گردو

برگ گردو از خاصیت ضد میکروبی قوی برخوردار می باشد. توجه داشته باشید که شستشوی موضع با خیسانده یا دم کرده غلیظ برگ تازه گردو در رفع بدبویی پوست مؤثر است. پوست سبز گردو نیز درکنترل ترشح عرق نقش بسیار مهمی دارد.

گلاب

خاصیت آرام بخشی گلاب، اضطراب را در بدن کاهش می ‌دهد و جلوی عرق کردن زیاد بدن را می‌ گیرد.

برگ شیرین بیان

دم کرده غلیظ برگ تازه شیرین بیان را برای شستشوی قسمتی که زیاد عرق می کند، می توان روزی 3-2 بار مورد استفاده قرار داد تا از بوی بد عرق خلاص شوید.

نعناع

خوب است بدانید که برگ تازه نعناع یا عرق آن در رفع بدبویی دهان بسیار مؤثر است. همینطور مورد استفاده قرار دادن محلول دم کرده نعناع به منظور شستشوی پوست بدن علاوه بر رفع بدبویی، به خوشبو شدن بدن منجر می شود.

گل ارمنی

گِل ارمنی یا همان خاک ارژیل، نوعی گِل رس خالص ورز داده شده است که در التیام زخم و ضدعفونی کردن پوست و رفع بوی بدن موثر است. می توان آن را به صورت خشک به تنهایی و یا ترکیب با پودر نعناع و گل سرخ روی موضع عرق پاشید، یا به صورت محلول با مقداری آب و سرکه به صورت گل شل درآورد و روزی نیم ساعت روی موضع عرق گذاشت.

سرکه سیب

مخلوط سرکه سیب وعسل دریک لیوان آب، اگر بصورت روزانه مصرف شود مشکل تعریق زیاد را برطرف می ‌کند. مصرف این مخلوط با معده خالی، با چاقی مفرط نیز مبارزه خواهد کرد.

سرکه سیب

نکاتی که برای رفع مشکل تعریق زیاد باید به آن توجه شود

 • اجتناب از خوردن غذاهای فرآوری شده

مصرف مواد غذایی سرخ‌ شده، یخ ‌زده و بسته ‌بندی سلامت بدن را به خطر می‌ اندازد.

 • اجتناب از حمام گرم

حمام کردن موجب از بین رفتن سموم بدن می ‌شود، اما حمام گرم مشکل تعریق را افزایش می‌ دهد.

 • اجتناب از غذاهای تند

غذای تند سیستم عصبی بدن را تحریک کرده و موجب عرق کردن زیاد بدن می ‌شود.

 • کاهش مصرف کافئین

زمانی که کافئین در بدن افزایش یابد، اضطراب ایجاد می ‌شود و بصورت عرق کردن زیاد در بدن، آشکار می ‌گردد.

 • نوشیدن زیاد آب

میزان هیدراته بدن با نوشیدن آب پایین نگه ‌داشته می ‌شود و از تعریق زیاد جلوگیری می ‌کند. هر فرد در طول روز بین 6 تا 8 لیوان آب بنوشد.

 • اجتناب از الکل، سیگار و مواد مخدر

این مواد موجب اختلال در گردش خون شده و سیستم تعریق را با مشکل روبرو‌ می ‌کنند.

مطالب مرتبط
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  دیدگاه
  آخرین اخبار
  اخبار روز سایر رسانه ها