فواید خار مریم | عکس خار مریم

با خار مریم و خواصش برای سلامت بدن آشنا هستی؟

A
۰

خار مریم مصرف کنید تا از سرطان پیشگیری کرده و سلامت استخوان و مغز را تضمین کنید. اینفوگیاهی درباره خار مریم و خواص آن بیشتر توضیح می دهد.

خار مریم از گیاهان دارویی با گل های قرمز متمایل به بنفش است که در بهار و تابستان می روید. این گیاه خواص درمانی زیادی از جمله حفاظت از پوست، پیشگیری از سرطان و حفظ سلامت استخوان را دارد. شما می توانید از گیاه خار مریم، عرق و یا روغن آن برای بهره مندی از ویژگی هایش استفاده کنید. در ادامه درباره خاصیت های خار مریم بیشتر می خوانید.

گیاه خار مریم چیست؟

خار مریم گیاهی گلدار از تیره کاسنیان است که به ویژه در کشورهای مدیترانه‌ای به عنوان داروی گیاهی کاربرد دارد. ماده فعال موجود در خارمریم سیلیمارین است که پزشکان اغلب برای درمان مشکلات کبدی از آن بهره می‌گیرند. در بعضی از تحقیقات مشخص شده که این گیاه در کاهش کلسترول و مدیریت دیابت نوع 2 نیز می‌‌تواند موثر باشد.

خارمریم گلی با رنگ‌های قرمز تا بنفش دارد و برگ‌های آن سبز مایل به زرد هستند. این گیاه 30 تا 200 سانتی متر می‌تواند قد بکشد. ایران، سواحل جنوب شرقی انگستان، آمریکای شمالی و استرالیا کشورهایی هستند که این گیاه بیشتر از هر مکانی در آنجا رشد دارد.

خواص خار مریم

کاهش کلسترول

کلسترول بالا می‌تواند منجر به مشکلات قلبی و سکته مغزی شود. برخی از تحقیقات نشان می‌دهد که خار مریم می‌تواند باعث کاهش کلسترول خون شود.

کاهش مقاومت به انسولین

در سال 2016 مطالعه روی موش‌ها نشان داد که عصاره گیاه خارمریم می‌تواند مقاومت به انسولین را کاهش دهد. به همین دلیل افراد مبتلا به دیابت نوع 2 ممکن است بتوانند از مزایای این گیاه بهره بگیرند. در این زمینه نیاز است تا تحقیقات بیشتری صورت گیرد.

کاهش علائم آسم

آسم یک بیماری التهابی مزمن است که در آن سیستم ایمنی بیش از حد به محرک‌های محیطی واکنش نشان داده و در نتیجه سیستم تنفسی دچار التهاب می‌شود. ماده فعال موجود در خار مریم به کاهش التهاب کمک می‌کند و ممکن است بتواند به مبتلایان به آسم کمک کند تا تسکین یابند.

خار مریم
خار مریم

جلوگیری از سرطان

خارمریم ممکن است به جلوگیری از گسترش انواع خاصی از سرطان کمک کند. مطالعات در این زمینه نشان می‌دهند که این گیاه می‌تواند رشد سلول‌های سرطانی را کاهش دهد. احتمالا خارمریم اثربخشی شیمی‌درمانی را هم بهبود خواهد بخشید. همچنین عوارض جانبی شیمی درمانی و پرتو درمانی با مصرف این گیاه ممکن است کمتر شود. FDA خارمریم را برای درمان سرطان تائید نکرده است اما ممکن است این گیاه در درمان این سرطان‌ها موثر باشد: پروستات، پستان، دهانه رحم، خون، روده کوچک و پوست.

 سلامت استخوان‌

خارمریم می‌تواند در حمایت از سلامت استخوان‌ها موثر باشد. این گیاه به جلوگیری از تحلیل استخوان کمک کرده و در نتیجه از پوکی استخوان ممانعت به عمل می‌آورد.

تقویت سیستم ایمنی

خارمریم ممکن است بتواند باعث تقویت سیستم ایمنی شود. در این صورت بدن انسان در برابر عفونت و عوامل بیماری‌زا می‌تواند مقاومت بیشتری از خود نشان دهد. از آنجایی که سیلیمارین موجود در این گیاه ممکن است با التهاب مزمن مبارزه کند بنابراین احتمالا در درمان آسم و آلرژی می‌تواند موثر واقع شود.

جلوگیری از کاهش عملکرد مغز

بیش از دو هزار سال است که از خارمریم برای درمان بیماری‌هایی مثل آلزایمر و پارکینسون استفاده می‌شود. خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی این گیاه از سیستم عصبی محافظت کرده و از کاهش عملکرد مغز با افزایش سن جلوگیری می‌کند. مطالعات نشان می‌دهد که سیلیمارین از آسیب استرس اکسیداتیو به سلول‌های مغز پیشگیری نموده و با زوال عقل مبارزه می‌کند. به تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز است.

جلوگیری از سنگ صفرا

این گیاه با تمیز کردن بدن از متابولیک، به بهبود عملکرد کیسه صفرا، کلیه‌ها و طحال کمک می‌کند و از خطر ایجاد سنگ صفرا جلوگیری می‌کند.

مراقبت از پوست

مقدار غنی آنتی‌اکسیدان در این گیاه به کم شدن التهاب کمک می‌کند، همچنین از پیری پوست پیشگیری می‌کند و درخشندگی طبیعی آن را نمایان می‌کند.

عوارض گیاه خار مریم

به طور کلی استفاده از خارمریم در مقادیر مناسب ایمن و بی‌خطر به حساب می‌آید. به ندرت پیش می‌آید که فردی با مصرف مکمل حاوی خارمریم دچار عوارض شود. اما عوارض احتمالی عبارتند از:

  • حالت تهوع

  • سوزش سر دل

  • ناراحتی معده

  • واکنش آلرژیک خفیف

در مورد تداخل دارویی این گیاه اطلاعات چندانی در دسترس نیست بنابراین بهتر است با پزشک مشورت کنید.

منبع: مثبت مگ
مطالب مرتبط
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
    دیدگاه
    آخرین اخبار
    اخبار روز سایر رسانه ها