شیر قبل خواب | آیا خوردن شیر در شب ضرر دارد

شیر گرم چه تاثیری رو خواب داره؟

A
۰

اغلب در برنامه های غذایی از قدیم الایام خوردن شیر پیش از خواب توصیه می شود این کار چه خاصیتی برای بدن دارد و دلیل مصرف این نوشیدنی قبل از خواب چیست؟

شیر از سالم ترین و مفید ترین نوشیدنی هایی است که در دسترس همه می باشد و برای پیشگیری از انواع بیماری ها توصیه می شود. این نوشیدنی مفید برای پیشگیری از بیماری های مربوط به استخوان عالی است. اغلب افراد پیش از خواب شیر می نوشند. آیا واقعا مصرف شیر قبل از خواب مفید است؟

تاثیرات نوشیدن شیر قبل از خواب

تعداد انگشت شماری از مطالعات روی حیوانات و انسان ها نشان می دهد که مصرف لبنیات مانند شیر و پنیر قبل از خواب ممکن است به برخی از افراد کمک کند تا خواب راحت تری را در شب داشته باشند ، هر چند دلیل دقیق آن نامشخص است.

اکثر کارشناسان اتفاق نظر دارند که احتمالا نوشیدن شیر سبب تقویت ترکیبات شیمیایی خاصی در بدن میشود که بر کیفیت خواب تاثیر گذار است و ممکن است اثرات روانشناختی و آرامبخشی نیز در این میان موثر باشد . حتی برخی بر این باورند که ترکیبی از این دو عامل در کیفیت بهتر خواب پس از نوشیدن شیر دخیل است .

برخی ترکیبات موجود در شیر – به طور خاص تریپتوفان و ملاتونین – ممکن است در به خواب رفتن کمک کنند.تریپتوفان یک نوع اسید آمینه است که در انواع غذاهای حاوی پروتئین یافت می شود. این ماده نقش مهمی در تولید انتقال دهنده عصبی معروف به سروتونین دارد.

سروتونین روحیه را تقویت می کند ، باعث آرامش می شود و به عنوان پیش ماده در تولید هورمون ملاتونین عمل می کند. ملاتونین ، همچنین به عنوان هورمون خواب شناخته می شود که توسط مغزترشح می شود.این ماده به تنظیم ریتم ساعت شبانه روزی و آماده سازی بدن برای ورود به چرخه خواب کمک می کند.

بیشتر بخوانید:سنبل الطیب رو دم کن و بخور تا شبا راحت بخوابی

نقش تریپتوفان و ملاتونین در اختلالات خواب کاملاً مشخص است و مطالعات نشان داده است که مصرف مکمل های این ترکیبات می تواند خواب را بهبود بخشد و علائم اضطراب و افسردگی را که می تواند قبل از خواب بیشتر شود را کاهش دهد. با این حال ، در حال حاضر هیچ مدرکی وجود ندارد که حاکی از آن باشد که یک لیوان شیر حاوی مقادیر مناسبی از تریپتوفان یا ملاتونین است که بتواند بر الگوی یک خواب با کیفیت تاثیر گذار باشد.

برخی از متخصصان گمان می کنند که نقش بالقوه شیر به عنوان یک ارتقا دهنده سطح خواب، ارتباط چندانی با مشخصات تغذیه ای آن ندارد و در عوض بیشتر با گذاشتن تأثیرات روانی و آرامش بخش قبل از خواب ارتباط دارد.

نظریه دیگر این است که نوشیدن شیر گرم می تواند ناخودآگاه یادآوری کننده شیر خوردن قبل از خواب در طول سالهای اولیه کودکی را باشد .این احساسات آرامش بخش ممکن است به مغز شما نشان دهد که زمان خواب رسیده است ، و در نتیجه راحت تر می توانید به خواب روید.

شیر قبل از خواب

شیر گرم برای قبل از خواب یا شیر سرد؟

طرفداران مصرف شیر برای بهبود خواب معمولاً طرفدار نوشیدن شیر گرم هستند ، اگرچه شواهد واضحی وجود ندارد که نشان دهنده مزیت عمده شیر گرم به شیر سرد باشد .

در اکثر تحقیقات ارزیابی اثرات نوشیدن شیر بر کیفیت خواب ، از شیر گرم استفاده می کنند و تا به امروز هیچ مطالعه ای در مورد مقایسه اثرات دمای مختلف شیر بر یکدیگر وجود ندارد.

همانطور که گفته شد ، نوشیدن یک نوشیدنی گرم – مانند شیر ، چای یا چیز دیگر – در شب یا هنگام استرس یک روش معمول فرهنگی برای کاهش اضطراب و تحریک آرامش است.

مایعات گرم می توانند اثرات آرام بخش بر روی سیستم عصبی داشته باشند و ممکن است برای خواباندن شما نسبت به نوشیدنی های سرد موثرتر باشد. با این حال ، نتایج ممکن است در افراد مختلف متفاوت باشد .

هر عادت ثابت قبل از خواب – اعم از اینکه شامل نوشیدنی های گرم ، نوشیدنی های سرد یا اصلاً نوشیدنی نباشد – می تواند برای کیفیت خواب شما مفید باشد.

پیامدهای جسمی غذا خوردن درست قبل از خواب موضوعی پیچیده است.  اولاً ، نوشیدن یک لیوان شیر قبل از خواب بعید است که تغییر عمده ای در وزن ایجاد کند به شرطی که به همراه سایر میان وعده های پر کالری مانند کیک و شکلات مصرف نشود .

بیشتر بخوانید:خواب آروم و بدون استرس با نوشیدن چای اسطوخودوس

چندین مطالعه خوردن میان وعده در اواخر شب را با افزایش وزن مرتبط دانسته اند. از طرف دیگر ، سایر تحقیقات فواید مختلف سلامتی ناشی از مصرف میان وعده های سالم ، قبل از خواب را به میزان متوسط اثبات کرده اند.

اگرچه هنوز شواهد کافی برای اثبات مکانیسم این فرآیند وجود ندارد ، اما رابطه بین زمان خوردن غذا – یا در این مورد ، زمان نوشیدن شیر – و افزایش وزن ممکن است حداقل تا حدی مربوط به کم خوابی باشد.

خواب بی کیفیت می تواند منجر به افزایش ولع و خوردن میان وعده در طول روز بعد شود ، که به طور بالقوه به افزایش وزن ناسالم در طول زمان کمک می کند.مصرف بیش از حد کالری درست قبل از خواب ممکن است ریتم ساعت شبانه روزی بدن را مختل کرده و توانایی خوابیدن را بیشتر از قبل مختل کند – که در نتیجه ممکن است این چرخه ناسالم ادامه یابد. همانطور که گفته شد ، یک لیوان شیر 8 اونسی (237 میلی لیتر) منبع قابل توجهی از کالری نیست و بعید است باعث ایجاد اختلالات اساسی در ریتم ساعت شبانه روزی بدن یا وزن شود.

بنابراین اگر نوشیدن شیر به شما کمک کند که سریعتر بخوابید یا منجر به بهبود کیفیت خواب شود ، هرگونه تغییر قابل مشاهده در وزن می تواند به خواب کافی و نه خود شیر مربوط باشد. کم خوابی یک مشکل مهم در بهداشت عمومی در سراسر جهان است.پ نوشیدن یک لیوان شیر گرم قبل از خواب یک روش معمول است که برای تقویت آرامش و پشتیبانی از خواب با کیفیت استفاده می شود.

برخی مطالعات نشان می دهد که شیر ممکن است برای برخی افراد ویژگی های تقویت کننده خواب داشته باشد ، اما برای درک دقیق اینکه شیر چگونه ممکن است بر چرخه های خواب فرد تأثیر بگذارد ، تحقیقات بیشتری لازم است. تا به امروز ، هیچ مدرک قابل اعتمادی مبنی بر اینکه شیر گرم برای خواب بهتر از شیر سرد است ، وجود ندارد ، گرچه از نوشیدنی های گرم معمولاً برای کاهش اضطراب و تقویت احساس آرامش استفاده می شود. هیچ تضمینی وجود ندارد که شیر سبب بهبود کیفیت خواب شود ، اما امتحان این روش تاثیرات ناخوشایندی بر بدن ندارد و ارزش امتحان کردن را دارد.

منبع: سلامت اول
مطالب مرتبط
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
    دیدگاه
    آخرین اخبار
    اخبار روز سایر رسانه ها