فواید بخور صورت | گیاه برای بخور صورت

می خوام با بخور دادن پوستمو پاکسازی کنم؛ از چه گیاهی استفاده کنم؟

A
۰

بخور صورت از بهترین راهکارها برای از بین بردن چربی اضافی پوست و رفع جوش است. پس اگر می خواهید در خانه پاکسازی پوست انجام دهید بهتر است شیوه صحیح بخور دادن را یاد بگیرید.

بخور گیاهی صورت می تواند یک راه مطمئن و کم هزینه برای پاکسازی پوست در خانه باشد. شما می توانید برای بخور دادن از دستگاه استفاده کنید اما راهکارهای دیگری نیز برای این کار وجود دارد. با بخور دادن به راحتی از شر جوش ها راحت شده و سموم اضافی پوست را خارج کنید. در ادامه با شیوه درست بخور پوست آشنا می شوید.

بخور دادن روی کاسه یا سینک پر از آب گرم

 1.     حوله کرکی بزرگی را آماده و بهترین زمان و مکان را برای خود مشخص کنید. خیلی مهم است که هنگام بخور دادن راحت باشید. اگر روی سینک بخور می‌گیرید، حتماً از یک چهارپایه یا صندلی استفاده کنید که ارتفاع مناسبی داشته باشد. در غیر این صورت، استفاده از کاسه بهترین گزینه است.

 2.     موی خود را ببندید تا روی صورتتان قرار نگیرد، سپس با یک پاک‌کننده لایه‌بردار ملایم، صورت و گردن خود را تمیز کنید.  چهار الی شش پیمانه آب را بجوشانید. این مقدار به ظرفیت کاسه یا سینک شما بستگی دارد.  وقتی آب شروع به جوشیدن کرد، گیاه مورد نظر خود را به آن بیفزایید و هم بزنید.

 3.     درجه حرارت را بکاهید، روی ظرف را بپوشانید و حدود 3 دقیقه صبر کنید تا آرام بجوشد. با احتیاط آب را در کاسه یا سینک (که آن را کاملاً شسته و ضدعفونی کرده‌اید) بریزید. اگر می‌خواهید از اسانس‌های روغنی استفاده کنید، در این مرحله چند قطره از آن را به آب بیفزایید.

 4.     بنشینید. حوله را روی سر خود و ظرف آب جوش بیندازید. چشمان خود را بپوشانید و صورت خود را حدود 15 سانتی‌متری آب قرار دهید.

 5.     برای کاهش یا افزایش گرما، فاصله صورت خود را با بخار کم و زیاد کنید. در صورت لزوم گوشه حوله را کنار بزنید تا حرارت متعادل شود.  صورت خود را 5 تا 10 دقیقه بخور دهید.

استفاده از حوله گرم برای بخور دادن

 1.     حوله دستی خود را آماده و شیر آب گرم را باز کنید. وقتی آب گرم شد، سینک یا ظرف خود را به قدر کافی با آب گرم پر کنید تا حوله شما در آن خیس بخورد. گیاهان دارویی را هم به آب بیفزایید.

 2.     موی خود را ببندید تا روی صورتتان قرار نگیرد، سپس با یک پاک‌کننده لای‌ بردار ملایم، پوست و گردن خود را تمیز کنید.

 3.     بعد از خیس خوردن حوله در آب گرم، آن را بفشارید تا به حالت نم‌دار درآید.

 4.     روی یک صندلی راحت لم دهید یا دراز بکشید. حوله را روی صورت خود بگذارید؛ گوشه‌های آن را به سمت بالا بگیرید تا در قسمت وسط پیشانی به هم برسند.

 5.     حوله را طوری روی صورت خود تنظیم کنید که کل صورت شما (حتی پلک چشم‌هایتان) را بپوشاند؛ فقط می‌توانید بینی خود را بیرون بگذارید. 5 دقیقه در همین حالت استراحت کنید.

بخور دادن صورت

انتخاب مایع برای بخور

    آب شیر: آب شیر به راحتی قابل دسترس است، بنابراین نمی‌تواند انتخاب نامناسبی باشد.

    آب چشمه یا آب مقطر: می‌توانید از آب مقطر یا آب چشمه استفاده کنید. هیچ مدرکی مبنی بر برتری یکی بر دیگری وجود ندارد.

    چای: برخی از چای‌هایی که برای زیبایی به کار می‌روند، به دلیل وجود آنتی اکسیدان‌ مزایای زیادی دارند. گمان می‌رود این چای‌ها به دفع سموم بدن هم کمک کنند. طبق تحقیقات، چای سبز و چای‌های دیگر پلی‌فنول‌ دارند. اگر آن‌ها را به شکل موضعی مصرف کنید، ضدپیری و محافظ پوست‌اند. پس، قطعاً می‌توانید از چای‌های گیاهی برای بخور صورت خود استفاده کنید.

افزودن گیاهان دارویی و روغن‌ها به بخور

افزودن انواع گیاهان خشک و روغن به بخور، مزایای آن را افزایش می‌دهد. برای انواع مختلف پوست، گیاهان دارویی متفاوت و مفیدی وجود دارد. برخی از گیاهان دارویی و اسانس‌های روغنی آرامش‌بخش و تقویت‌کننده‌اند؛ بستگی دارد خواهان چه چیزی باشید.

گیاهان دارویی

    بابونه: طبق تحقیقات، بابونه به درمان التهاب پوست و درماتیت کمک می‌کند. این گیاه برای همه انواع پوست (حتی پوست‌های حساس) مفید است.

    رزماری: این گیاه دارویی گزینه‌ای مناسب برای افرادی است که پوست چرب دارند.

روغن‌های گیاهی

    اسطوخودوس: این گیاه برای پوست خشک یا مبتلا به اگزما، فوق‌العاده است و رایحه‌ای آرامش‌بخش دارد.

    شمعدانی: روغن استخراج شده از گل شمعدانی یک قابض طبیعی است که پوست را محکم، صاف و یک دست می‌کند.

    اکالیپتوس: اگر پوستتان آکنه دارد یا به احتقان و گرفتگی دچار شده‌اید، اکالیپتوس بهترین گزینه است.

    پرتقال: پرتقال در رایحه درمانی به کار می‌رود. همچنین، ممکن است منافذ مسدود را باز و پوست را شاداب کند.

منبع: لافارر
مطالب مرتبط
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  دیدگاه
  آخرین اخبار
  اخبار روز سایر رسانه ها