روش صحیح شستن صورت | بی ضررترین راه شستن صورت

موقع شستن صورت این اشتباهات رو نکن

A
۰

در هنگام شستن صورت اگر به نکاتی مانند عدم مصرف آب داغ یا استفاده از مرطوب کننده بعد از شست و شو توجه داشته باشید؛ پوستتان تا ابد سالم و بدون آسیب دیدگی می ماند.

شستن صورت آدابی دارد که برای داشتن پوست سالم و بدون آسیب مفید هستند. روش های صحیح شست و شوی صورت را جدی بگیرید مخصوصا اگر دائما آرایش می کنید؛ پوست بعد از مصرف کرم ها و لوازم های آرایشی اگر به طور کامل پاکسازی و تمیز نشود؛ تمام آلودگی ها تبدیل به جوش و آکنه می شوند. درست ترین شیوه های شستن صورت را در ادامه می خوانید.

نکات شست و شوی صورت

شستن پوست قبل از خواب

شستن صورت قبل از خواب یک کار سریع است. ولی همین کار ساده برای بعضی‌ها دشوار است. برای مراقبت از پوست خود، حتی اگر آرایش ندارید، صورت خود را بشویید.

در طول روز پوست ما در معرض چربی‌های طبیعی، عرق و آلودگی‌های محیطی است. یادتان باشد، از بین نبردن آلودگی‌هایی که در طول روز روی پوست جمع می‌شود، باعث تحریک‌پذیری و التهاب پوست و ایجاد آکنه می‌شود.

عدم شستشوی صبحگاهی صورت

ممکن است تصور کنید، شستن صورت تنها قبل از رفتن به رختخواب کافی است، اما اگر می‌خواهید صورتی شفاف داشته باشید، هر صبح صورت خود را بشویید. وقتی می‌خوابید، باکتری‌هایی از بالش به صورتتان منتقل می‌شوند. بنابراین، حتی اگر بالش خود را مرتب می‌شویید، باز هم شستن صبحگاهی صورت راه حل بهتری است. شب‌ها وقتی تکان می‌خورید و غلت می‌زنید، باکتری‌ها از بزاق، و چربی‌ها از موها به سطح پوست صورت و چشم‌های شما منتقل می‌شوند.

پیروی از روتین شستشوی صورت در صبح، کمک می‌کند که پوست شما شفاف‌تر به نظر برسد و محصولاتی که در طول روز برای مراقبت از پوست خود استفاده می‌کنید، آسان‌تر جذب شوند.

بیشتر بخوانید:بهترین راهکارهای بوتاکس طبیعی پوست

شست و شوی صورت با آب داغ

آب داغ، دوست پوست شما نیست؛ به ویژه برای قسمت‌های حساس پوست، مانند صورت. وقتی با آب داغ دوش می‌گیرید، مخصوصاً در فصل زمستان، حس خوبی دارید. ولی، باید بدانید که استفاده از آب خیلی داغ، عروق خون را گشاد می‌کند و به بافت‌های حساس آن آسیب می‌زند.

به احتمال زیاد شنیده‌اید که چربی طبیعی پوست، استحکام و یکنواختی آن را حفظ می‌کند. پوستی که چربی خود را از دست بدهد، سریع‌تر خشک می‌شود. همچنین، به مرور، لایه لایه می‌شود و می‌خارد. آب خیلی گرم، چربی طبیعی پوست را از بین می‌برد. پس، به جای آب داغ، برای شستن صورت خود از آب ولرم استفاده کنید.

استفاده از پاک کننده صورت به جای آرایش پاک کن

برای پاک کردن آرایش ، از محلول پاک کننده آرایش ، میسلار واتر و یا دستمال‌ مرطوب پاک کننده آرایش استفاده کنید. حتماً می‌دانید که پاک نکردن آرایش موقع خوابیدن باعث غیرشفاف شدن پوست صورت و ایجاد لک و آکنه می‌شود. بعضی از افراد برای پاک کردن آرایش صورت خود از فیس واش استفاده می‌کنند و به اشتباه بر این باورند که مصرف زیاد آن، به پاک شدن کامل آرایش از سطح پوست کمک می‌کند.

اگر شما هم از این روش استفاده می‌کنید، باید بدانید بعضی از لوازم آرایشی، ضد آب و مقاوم به شستشو هستند. درنتیجه، با پاک کننده صورت شسته نمی‌شوند. از این رو، حتماً برای پاک کردن آرایش خود، از محلول پاک کننده آرایش، میسلار واتر و یا دستمال آرایش پاک کن استفاده کنید. به ویژه، اگر محصولات آرایشی‌ برای مدت زیادی روی پوستتان مانده است.

از دستمال‌ مرطوب پاک کننده آرایش به تنهایی استفاده نکنید

تمیز کردن صورت با دستمال‌های مرطوب پاک کننده آرایش به تنهایی کافی نیست. این دستمال‌ها حاوی مواد نگهدارنده هستند تا مدت زمان بیشتری پایدار باشند و در صورت نگهداری در مکان‌هایی مثل حمام و دستشویی، باکتری و قارچ در آن‌ها رشد نکند. اگرچه دستمال‌های مرطوب آرایش پاک کن، آرایش و آلودگی را پاک می‌کنند، معمولاً ترکیبات خودشان در منافذ پوست صورت باقی می‌ماند. پس، توصیه می‌شود بعد از استفاده از دستمال آرایشی ، پوست خود را با یک شوینده صورت ملایم بشویید و به خوبی آبکشی کنید.

استفاده از پاک کننده ناسازگار با نوع پوست

پاک‌کننده‌ای که دوست‌تان استفاده می‌کند، لزوماً پاک‌کننده مناسبی برای پوست شما نیست. به همین دلیل است که شرکت‌های تولیدکننده مواد آرایشی-بهداشتی، محصولات آرایش پاک کن متناسب با انواع پوست تولید می‌کنند. بنابراین:

  •     اگر پوست حساسی دارید، از پاک کننده های ملایم مانند فوم شستشوی صورت استفاده کنید.

  •     اگر پوستتان چرب و مستعد آکنه است، از شوینده‌های حاوی مواد لایه بردار مانند ژل شستشوی صورت استفاده کنید. این شوینده‌ها، چربی اضافه و آلودگی‌ها را از روی پوست به راحتی پاک می‌کنند.

  •     اگر بیشتر اوقات، پوستتان خشک است، بهتر است از یک شوینده ملایم که حاوی مواد طبیعی آبرسان است، برای شستشوی صورت خود استفاده کنید. این شوینده‌ها کمک می‌کنند تا سطحی‌ترین لایه پوستتان مرطوب بماند.

شستن صورت

شست و شوی زیاد صورت

مطالعات علمی توصیه به دو بار شستشوی صورت در روز کرده‌اند؛ یک بار صبح و یک بار شب. البته بعد از ورزش کردن و تعریق شدید هم شستشوی صورت لازم است.

شستن صورت بیش از دو بار در روز برای همه افراد ضروری نیست. مگر افرادی که مستعد عفونت‌های پوستی هستند. شستن زیاد پوست، نه تنها باعث خشکی پوست و التهاب آن می‌شود، بلکه باعث تولید بیش از حد چربی نیز می‌شود. اگر از آرایش ملایم و کرم ضد آفتاب کم چرب استفاده می‌کنید و تعریق شدید ندارید، دو بار شستن پوست صورت در روز، برای شما کافی است.

 استفاده از حوله حمامی که قبلاً استفاده شده است

حوله‌ای که قبلاً استفاده و یا آن را در حمام آویزان کرده‌اید، باعث انتقال باکتری و کپک به پوست شما می‌شود. پس، حوله خود را بعد از هر بار مصرف، بشویید.

خشک کردن صورت با حوله بدن

باکتری‌هایی که به طور طبیعی روی بدن شما زندگی می‌کنند با باکتری‌هایی که روی صورتتان زندگی می‌کنند، متفاوت هستند. پس، بهتر است بعد از استحمام، صورت خود را با حوله‌ای جداگانه خشک کنید و از استفاده از حوله‌ بدن، برای صورتتان خودداری کنید.

لایه برداری و شستشو برای مدت خیلی طولانی

لایه برداری و کف مالی به مدت طولانی یکی از اشتباهات رایج در شستشوی صورت است مدت زمانی که از کف صابون استفاده می‌کنید با شستشوی تمیز پوست رابطه‌ای ندارد. باقی گذاشتن کف روی پوست برای مدت زیاد، می‌تواند باعث آزار پوستی شود.

ساییدن بیش از حد پوست، به خصوص وقتی با لایه برداری همراه باشد، پوست را قرمز و ملتهب می‌کند. برای شستن پوست صورت، اول آن را با آب ولرم نم‌دار کنید. بعد، با نوک انگشتان خود و با حرکت دایره‌ای، پاک‌کننده صورت را 30 ثانیه روی پوست پخش کرده و سپس آن را آب‌کشی کنید. در پایان با یک حوله نرم و تمیز، به دقت و با حرکات ضربه‌ای پوست خود را خشک کنید.

مطمئن شوید که ناحیه T شکل (پیشانی، بینی و چانه) و ناحیه U شکل (اطراف خطوط فک) را شسته‌اید؛ چرا که بیشتر افراد این نقاط را فراموش می‌کنند.

لایه برداری بیش از 2 بار در هفته

لایه بردارها کمک می‌کنند سلول‌های مرده‌ای که روی سطح پوست تجمع کرده‌اند، از بین بروند و در نتیجه شفافیت پوست بیشتر شود. اگر پاک‌کننده همیشگی صورت شما حاوی اسکراب است، باید بدانید که لایه برداری بیش از حد، باعث ایجاد پارگی‌ میکروسکوپی سطح خارجی پوست و التهاب و تحریک‌پذیری آن می‌شود.

به طور کلی بیشتر افراد، نیازی به استفاده از اسکراب، بیش از یک یا دو بار در هفته ندارند.

شست و شوی صورت با صابون

شاید شما هم خوش شانس هستید و پوست‌ حساسی ندارید. پس، صورت خود را با صابون می‌شویید. اما، لازم است بدانید که این پاک‌کننده خشن، آبرسان‌های طبیعی پوست را از بین می‌برد.

علاوه بر این، صابون به رگ‌های خونی پوست آسیب می‌رساند و باعث قرمزی و التهاب صورت می‌شود. پس، به جای آن، از پاک کننده ملایم صورت استفاده کنید. استفاده از این نوع شوینده‌ها، پوست شما را تحریک نمی‌کند و انتخاب مناسبی برای دو بار شستشوی صورت در روز هستند.

 شستن صورت بعد از استفاده از ماسک

روی بسته‌بندی بیشتر ماسک های صورت و لایه بردارها توصیه شده است که ابتدا پوست خود را بشویید. چرا که این محصولات، برای اثرگذاری و نفوذ به عمق پوست، باید روی پوستی تمیز استفاده شوند.

ماسک‌ها، گروهی از محصولات مؤثر برای انتقال میزان زیادی از مواد مغذی و ترکیبات درمانی مراقبت از پوست، به صورت غلیظ هستند. اگر قبل از ماسک، از سرم یا محصولات دیگر، مخصوصاً آن‌هایی که غلیظ و روغنی هستند، استفاده کنید، این ترکیبات ممکن است مانع از جذب مواد مغذی ماسک و نفوذ آن‌ها به عمق پوست شوند.

اگر از ماسک‌های ورقه‌ای استفاده می‌کنید، بعد از برداشتن ماسک، نیازی به شستشوی صورت نیست. فقط با نوک انگشتان تمیز خود، به آرامی به صورت‌تان ضربه بزنید. این کار به جذب بقایای ماسک کمک می‌کند. در صورت استفاده از ماسک خاک رس، صورت را تنها با آب گرم بشویید؛ نیازی به شستشوی صورت با شوینده دیگری نیست.

بیشتر بخوانید:واجبه پوستت این دمنوش ها رو بخوره!

استفاده اشتباه از تونر

شاید شما هم در استفاده از تونرها برای پاک کردن پوست، سردرگم شده‌اید. در گذشته، تونرها فقط برای از بین بردن چربی اضافی پوست به کار می‌رفتند و بر پایه الکل بودند که به همین دلیل موجب خشکی پوست می‌شدند.

امروزه، تونرها برای پاک‌سازی عمقی منافذ پوست و تنظیم pH پوست بعد از شستشوی صورت استفاده می‌شوند. برای جلوگیری از خشکی پوست بهتر است از تونرهایی که فاقد الکل هستند، استفاده کنید. همچنین تونرهایی که حاوی سالیسیلیک اسید هستند، از ایجاد جوش جلوگیری می‌کنند. برای شناختن تونر مناسب پوست خود زمان بگذارید. مصرف تونر مخصوص پوست خود را از یک بار در روز شروع کنید، اگر پوستتان خشک و ملتهب نشد، تعداد دفعات استفاده از آن را به دو بار در روز افزایش دهید.

استفاده نکردن از مرطوب‌کننده پوست بعد از شست و شو

استفاده از کرم‌های مرطوب‌کننده در زمان درست، تفاوت بزرگی در تأثیرگذاری آن‌ها ایجاد می‌کند. از مرطوب‌کننده‌ها، زمانی که هنوز صورت در اثر شستشو مرطوب است ولی خیس نیست، استفاده کنید. این کار، به حفظ بیشتر رطوبت پوست کمک می‌کند. بنابراین، اگر بعد از چند دقیقه، پوست خود را مرطوب نکنید، سلول‌های سطح پوست آب و رطوبت خود را از دست می‌دهند. در نتیجه، مرطوب کردن آن‌ها سخت‌تر می‌شود.

صبح‌ها بعد از شستشوی صورت، ابتدا از مرطوب‌کننده و سپس از ضد آفتاب استفاده کنید. کرم ضد آفتاب کمک می‌کند نتایج زحماتی که برای مراقبت از پوست خود انجام دادید، حفظ شود.

منبع: لافارر
مطالب مرتبط
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
    دیدگاه
    آخرین اخبار
    اخبار روز سایر رسانه ها