خواص بیوتین | فواید بیوتین | خواص ویتامین H | فواید ویتامین H

بیوتین یا ویتامین H چیه و چه کابردی داره؟

A
۰

بیوتین یا ویتامین H از ویتامین های گروه ب است که برای سلامت پوست، مو و ناخن و همچنین افرادی که مبتلا به ام اس هستند مفید می باشد. خواص این ویتامین را در ادامه می خوانید.

بیوتین از ویتامین های گروه ب است اما ویتامین H نیز شناخته می شود و اغلب آن را با این نام می شناسند. از خواص اصلی این ویتامین می توان به تقویت پوست و مو اشاره کرد اما از فوایدی که برای دوران شیردهی و یا افراد دیابتی دارد؛ نباید چشم پوشی کرد. در ادامه از خواص ویتامین H یا بیوتین می خوانید.

بیوتین چیست؟

بیوتین جزو ویتامین های گروه B است که ویتامین B-7 یا ویتامین H نیز نامیده می شود و حرف H از لغات آلمانی "Haar und Haut" گرفته شده که به معنی مو و پوست می باشد. بیوتین یک ویتامین محلول در آب است. بدن، ویتامین های محلول در آب را ذخیره نمی کند بنابراین لازم است که این ویتامین از طریق رژیم غذایی جذب شود. بیوتین برای کارکرد آنزیم های متعددی که کربوکسیلاز نامیده می شوند، ضروری می باشد. این آنزیم ها بخشی از فرآیندهای مهم متابولیکی مثل تولید گلوکز و اسیدهای چرب هستند. میزان مورد نیاز بیوتین 30 میکروگرم برای بزرگسالان از جمله زنان باردار و 35 میکروگرم هنگام شیردهی است.

کمبود بیوتین نسبتا نادر است، با این حال برخی افراد مانند زنان باردار و افرادی که میزان زیادی مشروبات الکلی مصرف می کنند، ممکن است دچار کمبود خفیف این ویتامین شوند. هم چنین خوردن تخم مرغ خام به صورت منظم می تواند منجر به کمبود بیوتین شود زیرا سفیده تخم مرغ خام حاوی پروتئینی بنام آویدین است که با بیوتین پیوند می شود و از جذب آن در بدن جلوگیری می کند. پختن تخم مرغ، آویدین را غیرفعال می کند.

بیشتر بخوانید:ویتامین F چیه و تو کدوم مواد غذایی وجود داره؟

فواید بیوتین

بیوتین نقش های متعدد مهمی در بدن دارد که از فواید بیوتین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

شکستن و تجزیه درشت مغذی ها

بیوتین، به بسیاری از آنزیم های دخیل در شکستن و تجزیه کربوهیدرات ها، چربی ها و پروتئین ها در بدن کمک می کند، در نتیجه در تبدیل موادغذایی به انرژی موثر است.

  • گلوکونئوژنز: گلوکونئوژنز فرایند ساخت و تولید گلوگز از منابعی غیر از کربوهیدرات ها مانند اسیدهای آمینه می باشد و آنزیم های حاوی بیوتین به شروع این فرایند کمک می کنند.

  • ساخت و تولید اسید چرب: بیوتین به آنزیم هایی که در واکنش های تولید اسیدهای چرب مهم هستند، کمک می کند.

تجزیه اسید آمینه: آنزیم های حاوی بیوتین در متابولیسم چندین اسید آمینه مهم از جمله لوسین نقش دارند.

بیشتر بخوانید:درباره ویتامین B۳ (نیاسین) بیشتر بدانیم!

سلامت ناخن

از فواید بیوتین حفظ سلامت ناخن ها است. ناخن های سست براحتی می شکنند و ترک می خورند. کمبود بیوتین می تواند منجر به شکنندگی ناخن ها شود. برای افرادی که از کمبود بیوتین رنج می برند، مصرف مکمل حاوی بیوتین می تواند مقاومت ناخن هایشان را بهبود بخشد. تغییر رژیم غذایی و سایر عوامل در سبک زندگی می تواند به اندازه برخی محصولات تجاری به بهبود سلامت ناخن ها کمک کند.

سلامت مو

از مهم ترین فواید بیوتین برای مو است. رژیم غذایی می تواند نقش مهمی در سلامت پوست و مو داشته باشد. برخی غذاهای موثر برای داشتن موی سالم، شامل: تخم مرغ، آجیل و ماهی چرب می باشند. بسیاری از محصولات تقویت کننده مو، حاوی بیوتین هستند. کمبود بیوتین می تواند منجر به ریزش مو شود که این نشان دهنده نقش این ویتامین در حفظ سلامت مو می باشد. با این وجود تعداد خیلی کمی از تحقیقات، مصرف بیوتین را در افرادی که دچار کمبود بیوتین نبودند، در سلامت مو موثر دانسته اند.

دوران بارداری و شیردهی

بیوتین برای زنان باردار یا شیرده بسیار مهم است. درحالیکه حالت علامت دار کمبود بیوتین، بندرت رخ می دهد، کم بودن سطوح بیوتین در طول بارداری شایع است. در واقع حدود 50 درصد از زنان باردار در ایالات متحده امریکا ممکن است دچار کمبود بیوتین حداقل به صورت خفیف باشند. کمبود خفیف بیوتین می تواند بر سلامت فرد تاثیر بگذارد اما به اندازه ای نباشد که موجب بروز علایم قابل توجهی شود. از آنجاییکه در دوران بارداری، بدن، بیوتین را سریع تر تجزیه می کند، پزشک ها بر این باورند که کمبود بیوتین در دوران بارداری شایع است. درنتیجه یک زن باردار در مقایسه با یک زن غیرباردار ممکن است به بیوتین بیشتری از طریق رژیم غذایی یا مکمل ها نیاز داشته باشد.

کاهش قندخون در افراد دیابتی

دیابت نوع 2 یک بیماری متابولیک است که با بالارفتن سطح قندخون و نقص عملکرد انسولین شناخته می شود. کمبود بیوتین می تواند در فرایند تنظیم قندخون یا گلوکز تداخل ایجاد کند. برخی شواهد نشان می دهند که سطح بیوتین ممکن است در افراد دیابتی کمتر باشد. مطالعات روی حیوانات نشان داده است که مکمل های حاوی بیوتین و پیکولینات کروم می تواند از مقاومت انسولین پیشگیری کند. هم چنین محققان نحوه تأثیر مکمل بیوتین را بر سطح قندخون افراد مبتلا به دیابت نوع 2 ، مورد مطالعه قرار داده اند. نتایج این مطالعات، متفاوت بوده است اما برخی از آنها نشان داده اند که مصرف بیوتین و پیکولینات کروم می تواند به درمان دیابت نوع 2 کمک کند.

سلامت پوست

 با این حال افرادی که از کمبود بیوتین رنج می برند، ممکن است مشکلات پوستی مثل قرمزی و راش پوستی را تجربه کنند. برخی افراد معتقدند که بیوتین می تواند به بهبود پسوریازیس کمک کند. تاثیر این ویتامین بر پوست می تواند در نتیجه تاثیر آن بر متابولیسم چربی باشد. این فرایند برای حفظ سلامت پوست مهم است و ممکن است در افرادی که سطوح پایین بیوتین دارند، این فرآیند آسیب ببیند. لازم به ذکر است که هیچ شواهدی دال بر اینکه بیوتین می تواند سلامت پوست را در افرادی که دچار کمبود این ویتامین نیستند، بهبود بخشد، وجود ندارد.

کمک به درمان ام.اس

مولتیپل اسکلروز یا ام.اس یک بیماری خودایمنی است که در آن پوشش محفاظ رشته های عصبی در مغز، نخاع و چشم آسیب می بیند. این پوشش محافظ، میلین نام دارد و بیوتین نقش مهمی در تولید آن برعهده دارد. مطالعات نشان داده اند که بیماران ام.اس به دوز تا 300 میلی گرمی بیوتین در روز پاسخ مثبت نشان می دهند. این مکمل می تواند روند پیشرفت بیماری را معکوس کند و ناتوانی مزمن ناشی از بیماری را کاهش دهد.

بیشتر بخوانید:تفاوت بین ویتامینK۱  و ویتامین K۲

منابع بیوتین

بیوتین در انواع موادغذایی وجود دارد. به همین دلیل کمبود این ویتامین به ندرت رخ می دهد. غذاهایی که غنی از بیوتین هستند، شامل گوشت اندام های حیوانات مثل جگر و کلیه، مخمر، زرده تخم مرغ، پنیر، دولپه ای هایی مثل سویا و بادام زمینی، سبزیجات برگدار، گل کلم، قارچ ها، مغزها و کره گرفته شده از مغز ها

به علاوه باکتری های روده، مقداری بیوتین تولید می کنند. برخی افراد، مکمل های حاوی بیوتین یا مکمل های حاوی بیوتین در ترکیب با دیگر ویتامین ها را مصرف می کنند.

 

منبع: مثبت سبز
مطالب مرتبط
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
    دیدگاه
    آخرین اخبار
    اخبار روز سایر رسانه ها