یائسگی در مردان | علائم یائسگی در مردان | عوارض یائسگی در مردان

یائسگی در مردان از چه سنی شروع شده و چه علائمی دارد؟

A
۰

یائسگی از مردان از 45 تا 55 سالگی آغاز شده و در صورت کاهش تستوسترون به وجود می آید. در ادامه این مطلب اصلی ترین علل و عوارض یائسگی در مردان را می خوانید.

یائسگی در مردان با کاهش قدرت جنسی آغاز می شود. از اصلی ترین علائم این مشکل می توان به افزایش وزن ناخواسته و بروز افسردگی اشاره کرد. این مشکل از 45 تا 55 سالگی رخ می دهد. اینفوگیاهی در این مطلب از اصلی ترین علل بروز یائسگی در مردان و تمامی عوارض آن توضیح می دهد. با ما همراه باشید.

یائسگی در مردان به چه پدیده ای گفته می شود؟

یائسگی در مردان به عملکرد جنسی کاهش یافته و تغییرات فیزیولوژیکی که با رشد سنی همراه است، اشاره دارد. این مرحله از زندگی مردانه، معمولاً در اواخر دوران میانسالی و اوایل پیری شروع می‌شود. در این دوره، مردان تجربه‌هایی مانند کاهش تولید هورمون تستوسترون، کاهش عملکرد جنسی، کاهش استقامت فیزیکی و افزایش احتمال بروز بیماری‌های قلبی-عروقی را ممکن است تجربه کنند. هر چند که یائسگی در مردان معمولاً با یائسگی در زنان قابل مقایسه نیست، اما همچنان یک موضوع مهم در حوزه سلامت مردانه و سکستراپی محسوب می‌شود.

عواملی که می‌توانند به تاخیر انداختن نشانه‌های یائسگی در مردان کمک کنند، شامل تغذیه مناسب، ورزش منظم، مدیریت استرس، خواب کافی و اجتناب از مصرف سیگار و الکل می‌شود. همچنین، مشاوره با پزشک و انجام تست‌های پزشکی منظم نیز می‌تواند به شناسایی زودرس نشانه‌های یائسگی و اتخاذ تدابیر مناسب برای مقابله با آن کمک کند. در نهایت، آگاهی و پشتیبانی از خانواده و دوستان نیز می‌تواند به مردان در این مرحله از زندگی کمک کند تا با تغییرات فیزیولوژیکی و روانی که با یائسگی همراه است، بهتر مقابله کنند و کیفیت زندگی خود را حفظ کنند.

بیشتر بخوانید:سیگار کشیدن چه ارتباطی با کاهش میل جنسی داره؟

یائسگی در مردان یک فرایند طبیعی است که به مرور زمان باعث کاهش تولید هورمون تستوسترون می‌شود. تستوسترون یک هورمون مهم است که در تنظیم عملکرد جنسی، سلامت عضلات و استخوان‌ها، سطح انرژی و رشد موثر است. با افزایش سن، تولید تستوسترون کاهش می‌یابد که ممکن است منجر به عوارض مختلفی مانند کاهش عملکرد جنسی، کاهش استقامت، افزایش وزن، افسردگی و کاهش سطح انرژی شود.

یائسگی در مردان ممکن است با علایمی همچون افزایش چربی شکم، کاهش عضلات، کاهش میل جنسی، افسردگی، خستگی و کاهش سطح انرژی همراه باشد. همچنین، کاهش تستوسترون ممکن است به بروز بیماری‌های قلبی، دیابت، افزایش کلسترول و اختلالات خواب منجر شود. برای مقابله با یائسگی در مردان، ممکن است پزشکان اقدام به تجویز درمان‌های هورمونی یا داروهای مرتبط با تستوسترون، تغییرات در سبک زندگی و تغذیه، و همچنین ورزش‌های منظم  نمایند. همچنین، مشاوره روانشناختی و آگاهی از زندگی اجتماعی و روابط فردی نیز می‌تواند به بهبود علایم یائسگی در مردان کمک کند.

یائسگی مردانه در چه سنی رخ می دهد؟

    یائسگی مردانه یا همان اندوپوزیون مردانه، به دورانی اشاره دارد که در آن تولید هورمونهای مهمی مانند تستوسترون توسط بدن کم می‌شود. این دوره معمولاً حدود 45 تا 55 سالگی آغاز می‌شود، اما ممکن است در سنین مختلفی برای هر فرد شروع شود. علائم یائسگی مردانه شامل کاهش انرژی، کاهش شهوت جنسی، افزایش وزن، کاهش رشد مو، اختلالات خواب و تغییرات در خلق و خو، افسردگی و اضطراب می‌باشد.

    یائسگی مردانه نتیجه کاهش تدریجی تولید تستوسترون مردانه است. این موضوع می‌تواند تاثیرات مختلفی بر روی فیزیک بدنی، عقل و روح افراد داشته باشد. برای مبارزه با علائم یائسگی مردانه، ممکن است پزشک درمان هورمونی یا داروهای دیگر پیشنهاد کند. همچنین تغییرات در سبک زندگی مانند ورزش منظم، تغذیه سالم، کاهش استرس و مدیریت وزن نیز می‌تواند به کاهش علائم یائسگی مردانه کمک کند. در نهایت، ارتباط با افراد دیگری که این مرحله را تجربه کرده‌اند و یا مشاوره از متخصصان می‌تواند به فرد کمک کند تا با این تغییرات طبیعی در بدنشان سازگار شوند.

بیشتر بخوانید:عادت های پرخطری که سلامت جنسی را تهدید می کنند!

بحران یائسگی مردانه با چه عوارضی همراه است؟

بحران یائسگی مردان یک موضوع جدید است که در سال‌های اخیر به‌طور گسترده‌ای مورد توجه قرار گرفته است. این موضوع مردان را در سنین میانسال و بالاتر از 40 سالگی تحت تأثیر قرار می‌دهد و به‌طور عمده با تغییرات هورمونی مرتبط است. یائسگی مردان  به عنوان “تنها” یائسگی مردانه شناخته می‌شود، زیرا مردان با کاهش تدریجی تستوسترون و دیگر هورمون‌ها مواجه می‌شوند. این موضوع می‌تواند به تغییرات فیزیکی، عقلی و روانی منجر شود که ممکن است بر روابط شخصی و کیفیت زندگی مردان تأثیر بگذارد.

بحران یائسگی مردان می‌تواند با علائمی همچون کاهش انرژی، کاهش استقامت، افزایش وزن، افزایش خستگی، کاهش تمایل جنسی، افزایش اضطراب و افسردگی همراه باشد. این موضوع ممکن است به مشکلات روانی، مانند افسردگی و اضطراب، و همچنین به مشکلات جسمانی از قبیل اختلالات خواب، کاهش عضلات و استخوان‌ها، افزایش خطر بروز بیماری‌های قلبی و عروقی، و کاهش کیفیت زندگی منجر شود. بنابراین، شناخت و درمان بحران یائسگی مردان اهمیت زیادی دارد تا بتوان از تأثیرات منفی آن بر روی زندگی مردان جلوگیری کرد و کیفیت زندگی آن‌ها را بهبود بخشید.

 

منبع: گهواره
مطالب مرتبط
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
    دیدگاه
    آخرین اخبار
    اخبار روز سایر رسانه ها