خواص تخم هندوانه در بارداری | فواید تخم هندوانه برای زنان باردار

خواص تخم هندوانه برای خانم های باردار + نحوه مصرف

A
۰

تخم هندوانه ملین است و سرشار از آهن و دیگر منابع مغذی برای بدن می باشد به همین دلیل مصرف آن به خانم ها در دوران بارداری توصیه می شود.

تخم هندوانه سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و برای کنترل فشار خون مناسب است. مهمترین گروهی که نباید مصرف تخم هندوانه را فراموش کنند؛ خانم های باردار هستند. تخم هندوانه با داشتن مواد معدنی و انواع ویتامین ها، مصرفش به زنان باردار توصیه می شود. اما بهتر است از خوردن تخم هندوانه ای که با حرارت بالا بو داده شده است؛ خودداری کنند. در ادامه از خواص تخم هندوانه برای زنان باردار می خوانید.

خواص تخم هندوانه برای دوران بارداری

تخمه های هندوانه، سرشار از پروتئین، ویتامین‌های گروه B، منیزیم، فسفر، آهن، پتاسیم، مس، منگنز و روی است. تخم هندوانه به صورت خشک شده و تازه خواص یکسانی دارد ولی خشک شده آن پر کالری‌تر است.

منبع سرشار از آهن

خانم‌ها در محدوده سنی ۱۹-۵۰ سال نیاز به مصرف ۱۸ میلی‌گرم آهن در روز دارند و این نیاز در طی حاملگی افزایش می‌یابد و به ۲۷ میلی‌گرم در روز می‌رسد. تخم هندوانه سرشار از آهن می‌باشد و هر ۳۰ گرم از آن حدود ۲ میلی‌گرم آهن دارد که اگر همراه با منابع ویتامین C نیز مصرف شود، جذب آهن افزایش می‌یابد.

آهن برای ساخت گلبول‌های قرمز لازم است و اکسیژن را به بافت‌ها حمل می‌کند و کمبود آهن منجر به کاهش اکسیژن در بافت‌ها و در نتیجه خستگی و ضعف می‌شود. بنابراین توصیه می شود در زمان بارداری، تخم هندوانه یکی از خوراکی هایی باشد که روزانه میل می کنید.

بیشتر بخوانید:با نخوردن تخم هندوانه، چه آسیبی به بدنمون می زنیم؟

ملین طبیعی برای یبوست بارداری

مازاد کلسترول تجمع یافته در عروق و عدم کنترل تری گلیسیرید شرایط نامساعدی برای بدن فراهم می کند. تخم هندوانه سرشار از اسیدهای چرب اشباع نشده ای مانند امگا 3 ها و امگا 6 ها است که به کنترل این مشکلات و تصفیه خون کمک می کنند. تخم هندوانه حاوی میزان زیادی فیبر است که به تنظیم حرکات روده ها و دفع ضایعات از بدن کمک می کند. با مصرف تخم هندوانه از ملینی طبیعی بهره مند می شوید که یبوست بارداری را از بین می برد. این تخم ها همچنین به کنترل دستگاه گوارش نیز کمک می کنند.

تخم هندوانه در بارداری

بهترین ادرارآور

تخم هندوانه مانند خود میوه حاوی خواص ادرارآوری خوبی است که به دفع مایعات حبس شده در بافت ها کمک می کند. تهیه دمنوش درمانگر تخم هندوانه به مقابله با تجمع ضایعات و تشکیل سنگ کلیه کمک زیادی می کند. ترکیبات فعال موجود در این دانه ها باعث بهبود عملکرد دستگاه ادراری شده و به دفع راحت مایعات بدن کمک می کند.

در نتیجه باکتری های مضر و آسیب رسان راحت تر از بدن دفع می شوند. تخم هندوانه همچنین در دفع فلزات سنگین و کاهش بیماری های مزمن و جدی کمک زیادی می کند. از آنجایی که این تخمه ها مایعات و نمک بدن را تنظیم می کند مصرف منظم آن البته بدون نمک، باعث کنترل فشارخون می شود.

منبع آنتی اکسیدان

هندوانه سرشار از لیکوپن است و تخم های آن نیز حاوی آنتی اکسیدان های دیگری مانند منیزیم و زینک(روی) است. این ترکیبات مفید به کنترل آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد کمک کرده و مانع از تخریب زودهنگام مفاصل و استخوان ها می شود به همین دلیل مصرف آن برای زنان باردار مفید است. 

منبع انرژی

تخم هندوانه همچنین در دفع فلزات سنگین و کاهش بیماری های مزمن و جدی کمک زیادی می کند. از آنجایی که این تخم ها مایعات و نمک بدن را تنظیم می کند مصرف منظم آن باعث کنترل فشارخون می شودبیرون ریختن تخم هندوانه به معنی از دست دادن یک منبع انرژی خوب است. هندوانه حاوی میزان کمی کالری است اما تخمه های آن حاوی انرژی بیشتری است.

به همین دلیل در مواقعی که در دوران بارداری احساس ضعف و خستگی می کنید تخم هندوانه می تواند انرژی تان را افزایش دهد. مواد معدنی و فیبرهای موجود در این تخم ها در مقابله با احساس خستگی مزمن و بهبود راندمان جسمی و روحی نقش مؤثری دارند. در واقع هر 100 گرم هندوانه فقط 20.3 کالری و تخم های آن تا 555 کالری دارد. به همین دلیل توصیه نمی شود که به طور روزانه این میزان تخمه هندوانه مصرف شود. اما می توانید به طور مرتب از این تخمه ها به میزان کم استفاده کنید.

بیشتر بخوانید:خانم های باردار توت فرنگی بخورن یا نه؟ 

مضرات تخم هندوانه بو داده در بارداری

فراموش نکنید در اثر حرارت نامطلوب، چربی تخمه نیز دستخوش تغییرات نامطلوب و روغن مفید آن به روغنی مضر تبدیل می شود. پروتئین و کربوهیدرات های آن نیز به علت قهوه ای شدن افت تغذیه ای پیدا می کند. اگر درجه حرارت خیلی بالا باشد، با تشکیل مواد سمی که بوی تند نامطلوبی دارد شروع به تجزیه شدن و سوختن می کنند بنابراین توصیه می شود همیشه از آجیل های بو نداده استفاده کنید یا در صوت لزوم، بو داده آن را از مراکز معتبر وزارت بهداشت که دارای مجوز بهداشتی و تاریخ مصرف هستند، تهیه کنید.

منبع: نی نی بان
مطالب مرتبط
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
    دیدگاه
    آخرین اخبار
    اخبار روز سایر رسانه ها