هندوانه برای چه کسانی ضرر دارد | مضرات هندوانه برای قلب

این افراد هرگز هندوانه نخورند!

A
۰

هندوانه با تمام خواصی که دارد به دلیل داشتن پتاسیم و قند زیاد برای برخی افراد توصیه نمی شود و بهتر است بیشتر از میزان لازم در روز، هندوانه نوش جان نکنند.

هندوانه میوه ای است که در فصل گرم خوردن آن فواید زیادی برای بدن دارد و باعث می شود که کم آبی بدن تا حدودی جربان شود. اما خوردن این میوه خوشرنگ و پرطرفدار برای کسانی که مشکل قلبی و یا دیابت دارند توضیه نمی شود. از دلایل آن را در ادامه بیشتر توضیح می دهیم. 

چه کسانی نباید هندوانه بخورند؟

هندوانه فاقد چربی است و در هر پیمانه فقط ۴۰ کالری دارد. از دیگر خواص هندوانه می‌توان به مقادیر بالای پتاسیم و لیکوپِن اشاره کرد. لیکوپِن یک ماده مغذی گیاهی است که بویژه در میوه‌ها و سبزیجات قرمز مانند هندوانه و گوجه یافت می‌شود.

این ماده مغذی علاوه‌بر حفظ سلامت قلب و استخوان‌ها در پیشگیری از سرطان پروستات نیز مؤثر است. هرچه هندوانه رسیده‌تر و قرمزتر باشد، لیکوپِن بیشتری خواهد داشت. به‌طورکلی هر دو پیمانه از این میوه حاوی حدود ۱۵ تا ۲۰ میلی‌گرم لیکوپِن است.

بیشتر بخوانید:چه کسانی نباید گوجه سبز بخورند؟

مضرات هندوانه

وجود پتاسیم فراوان در این میوه ممکن است سبب اختلال در ضربان قلب شود. همچنین، زیاده روی در مصرف آن سبب دردهای عضلانی، اسهال، تهوع، معده درد و درد شکم شود، بنابراین، در مصرف آن اعتدال را رعایت نمایید.

کسانی نیز که پتاسیم خون‌شان بالاست، بهتر است بیشتر از یک پیمانه هندوانه در روز مصرف نکنند (هر پیمانه هندوانه کمتر از ۱۴۰ میلی‌گرم پتاسیم دارد). عوارض پتاسیم بالا در خون عبارت‌اند از :ضربان نامنظم قلب، سایر مشکلات قلبی‌عروقی و کاهش کنترل عضلانی. همچنین دیابتی‌های دقت داشته باشند قند هندوانه به‌رغم این‌که از نوع طبیعی است باز هم نسبتا بالاست و باید با احتیاط مصرف شود. 

 

منبع: عطارک
مطالب مرتبط
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
    دیدگاه
    آخرین اخبار
    اخبار روز سایر رسانه ها