بهترین ویتامین برای کودکان | خوراکی ویتامین دار برای کودک

بچه ها برای تامین ویتامین، حتما باید این خوراکی ها رو بخورن

A
۰

برای رشد سالم کودک و تامین مواد معدنی بهتر است خوراکی هایی که منابع مواد مغذی هستند را برای تغذیه آن ها در نظر بگیرید. در این مطلب با برخی از این منابع غذایی آشنا می شوید.

بهترین منبعی که می تواند مواد معدنی برای رشد کودک، سلامت استخوان و تقویت حافظه کودکان در نظر گرفت خوراکی و غذاها هستند تا در کنار دارو ها از منابع طبیعی و سالم برای تامین ویتامین های لازم برای بچه ها استفاده شود. از مهم ترنی نشانه های کمبود ویتامین ها در بدن کودک مریض شدن آن ها است. اینفوگیاهی چند مورد از بهترین منابعی که برای هر کودکی لازم است را معرفی می کند.

ویتامین‌ها و املاح های مورد نیاز کودکان

کودک در این سن‌ها همچنین برای حفظ سلامت و افزایش مقاومت در برابر عفونت‌ها نیاز به ویتامین‌ها و املاح مختلف دارد که با مصرف روزانهٔ منابع غذایی حاوی آنها می‌تواند نیازهای بدن خود را تأمین کند. این ویتامین‌ها و املاح شامل موارد زیر است:

ویتامین A

در مواد غذایی‌ای مانند کره، شیر، لبنیات، زردهٔ تخم‌مرغ، جگر، میوه‌های زرد و نارنجی مثل زردآلو، طالبی، هلو، سبزی‌های سبز و زرد مانند هویج، کدو حلوایی، اسفناج و جعفری وجود دارد.

ویتامین C

ویتامین C در همهٔ میوه‌ها و سبزی‌های تازه وجود دارد و از منابع غنی از آن می‌‌توان به مرکبات، گوجه‌فرنگی، جعفری، کلم، گل‌کلم و فلفل دلمه‌ای اشاره کرد. کلسیم و فسفر هم در غذاهایی مانند شیر، ماست، پنیر، بستنی و کشک وجود دارد.

ویتامین D

ویتامین D در نور خورشید و برخی مواد غذایی مثل ماهی سالمون و تخم‌مرغ وجود دارد. مطلب ویتامین D در تغذیهٔ کودکان را ببینید.

آهن

از منابع غذایی خوب آهن می‌توان انواع گوشت قرمز و سفید مثل مرغ و ماهی، انواع مغزها مثل پسته، بادام، گردو و فندق، انواع حبوبات مانند لوبیا، عدس، انواع خشکبار مثل برگه‌ها، توت خشک، انجیر خشک، کشمش و خرما و سبزی‌های سبز تیره و برگ‌های تیره‌رنگ کاهو و جعفری را نام برد.

تمام این ویتامین و مواد مغذی در برنامهٔ غذایی کودکان توسط پنج گروه اصلی مواد غذایی تأمین می‌شود که شامل گروه نان و غلات، گروه سبزی‌ها، گروه میوه‌ها، گروه لبنیات و گروه گوشت، تخم‌مرغ و حبوبات است.

علائم کمبود ویتامین در کودکان

 • تغییرات در سطوح انرژی

 • سیستم ایمنی ضعیف

 • بی حسی، سوزن سوزن شدن دست و پا

 •  پوست خشک

 • عدم تمرکز

 • تاخیر در گفتار

 • پوسیدگی دندان ها

 

منبع: مادر شو
مطالب مرتبط
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  دیدگاه
  آخرین اخبار
  اخبار روز سایر رسانه ها