سردرد بعد از رابطه جنسی | سردرد بعد از ارضا شدن

چرا بعد از رابطه جنسی سردرد می گیریم؟

A
۰

سردرد های جنسی اغلب بعد از برقراری رابطه به وجود می آیند و نشانه ها و دلایل مختلفی دارند. اینفوگیاهی در این مطلب درباره علل و عوامل این نوع سردرد صحبت می کند.

سردردهای جنسی اکثرا بعد از ارگاسم رخ داده و دلایل متفاوتی می توانند داشته باشند و موقتی هستند اما اگر جدی گرفته نشوند ممکن است آسیب رسان باشند. طبق پژوهش ها مردان بیشتر از خانم ها به این نوع مشکل دچار می شوند. اینفوگیاهی در ادامه این مطلب سردردهای جنسی و نشانه های آن را بررسی کرده و راهکارهای کنترل این نوع سردرد ها را پیشنهاد می دهد.

سردرد جنسی چیست؟

سردرد جنسی نوعی از سردرد است که معمولا حین رابطه‌ی جنسی، هنگام به ارگاسم رسیدن و یا بعد از اتمام رابطه‌ی جنسی بروز می‌کند. این سردردها اغلب خود به‌ خود رفع می‌شوند و مشکل جدی برای افراد ایجاد نمی‌کنند مگر در مواردی که علت سردرد مشکل زمینه‌ای دیگری باشد.

علائم و نشانه‌های سر درد جنسی

طیف دردی که در افراد مختلف تجربه می‌شود از سردرد خفیف تا شدید است. محل این سردرد هم یک ناحیه‌ی مشخص نیست؛ ممکن است مثل میگرن در یک طرف سر باشد، یا این‌که در پشت سر و منطقه‌ی بینایی باشد یا تمام سر را فرا بگیرد. زوج‌هایی که این سردرد را تجربه کرده‌اند درد آن را به درد چاقو تشبیه می‌کنند. سر دردهای جنسی  با نشانه‌های زیر همراه است.

 •     مدت زمان سردردهای جنسی ۵ تا ۱۵ دقیقه است و خودبه‌خود رفع می‌شود.

 •     بعد از رفع سردرد، احساس ضعف در سر برای فرد ممکن است به مدت چند ساعت یا چند روز احساس شود.

 •     تعداد دفعات بروز آن مشخص نیست و ممکن است یک بار در ماه و یا چند بار باشد.

 •     درد به صورت مبهم شروع می‌شود.

 •     ممکن است با سفتی و یا گرفتگی ماهیچه‌های گردن و فک همراه باشد.

 •     سردرد به آرامی شروع می‌شود و معمولا قبل از اوج لذت جنسی است.

 •     وقتی هیجان جنسی فرد افزایش می‌یابد درد هم شدیدتر می‌شود.

بیشتر بخوانید:قبل رابطه جنسی غذا بخوریم یا بعدش؟!

علت سردرد جنسی چیست؟

سردرد جنسی بعد از انجام انواع فعالیت جنسی رخ می‌دهد و شامل سردرد بعد از خودارضایی و یا آمیزش جنسی می‌شود. علت سردرد در رابطه زناشویی یک مورد نیست و مجموعه ای از عوامل مثل خستگی، استرس، نارضایتی جنسی، هیجان زیاد باعث آن می‌شود. این نوع سردردها را سردرد اولیه می‌گوییم چون علت آن رابطه‌ی زناشویی است. اما وقتی فرد به یک بیماری مبتلا باشد و آن بیماری سبب سردردهای بعد از رابطه‌ی جنسی شود به آن سردرد ثانویه گفته می‌شود.

انواع سردرد جنسی

انواع سردرد جنسی بر اساس عواملی که موجب آن می‌شود تقسیم می‌شود. سردرد شروع رابطه و سردرد ارگاسم از نوع اولیه سردرد جنسی است و سردردهای ثانویه به علت‌های دیگر غیر از رابطه‌ی زناشویی ایجاد می‌شود.

سردرد شروع رابطه‌ی جنسی

این نوع سردرد با شروع رابطه جنسی (Sexual bening headache) و به صورت خفیف و به آرامی بروز می‌کند. علت سردرد بعد از نزدیکی افزایش تنش عضلانی است. معمولاُ در روابطی که با استرس همراه است بروز می‌کند و کسل کننده است باعث درد روی گردن هم می‌شود. این سردردها با داروهای بدون نسخه تسکین می‌یابد و نیاز به درمان نزد پزشک ندارد.

سردرد ارگاسمی  (orgasm headache)

این نوع سردرد با به ارگاسم رسیدن فرد به‌صورت ناگهانی و شدید بروز می‌کند. افزایش هیجان جنسی و فعالیت فیزیکی فرد  باعث این سردرد عروقی می‌شود. یعنی با افزایش ضربان قلب، رگ‌های خونی اطراف مغز گشاد می‌شود، همچنین آدرنالین آزاد شده هنگام رابطه‌ی جنسی باعث افزایش فشار مغز می‌شود و در نهایت گرفتگی عضلات گردن ، سردرد بعد از رابطه جنسی را ایجاد می‌کند. سردرد ارگاسمی همراه  درد شدید در پشت چشم و یا اطراف چشم احساس می‌شود.

سردرد ثانویه

سردردهای ثانویه به دنبال شروع رابطه‌ی جنسی بروز می‌کند ولی علت آن افزایش جریان خون به مغز و یا هیجان نیست بلکه بیماری‌های دیگر سبب بروز این سردرد می‌شود. فردی که دچار این سردرد در رابطه جنسی می‌شود استفراغ، از دست دادن هوشیاری سفتی گردن و درد شدیدی را تجربه می‌کند و معمولا این دردها ۲۴ساعت یا بیشتر هم ممکن است طول می‌کشد.

این سردردها به دلیل یک بیماری و یا عارضه اتفاق می‌افتد و با استراحت کردن خوب نمی‌شود. به همین جهت به آن‌ها سردردهای ثانویه گفته می‌شود. مواردی که سبب این سردرد می‌شود شامل موارد زیر است:

 •     افرادی که خونریزی مغزی یا تومور مغزی دارند.

 •     کسانی که سکته مغزی کرده‌اند.

 •     به‌دلیل خونریزی در مایع نخاعی و یا وجود عفونت

 •     آنوریسم

 •     از عوارض جانبی استفاده از قرص‌های ضد بارداری

 •     ناهنجاری‌های عروقی هم علت سردردهای ثانویه هستند.

چه کسانی در معرض سردردهای جنسی هستند؟

هر فردی در معرض ابتلا به سردرد جنسی است و همه می‌توانند مبتلا به آن شوند اما برخی عوامل ریسک دچار شدن را بالا می‌برد. این عوامل را نام می‌بریم .

جنسیت

زنان کمتر از مردان در معرض ابتلا به سردردهای جنسی هستند. چون معمولا هیجان‌های ناگهانی حین رابطه‌ی جنسی در بین مردان بیشتر است. علت سردرد بعد از ارضا شدن زنان به نوع ارتباط جنسی و آرامش زنان بستگی دارد.

سابقه سردرد

کسانی که میگرن دارند، یا انواع دیگری از سردرد مثل سردردهای ناشی از ورزش دارند خیلی بیشتر از افراد دیگر به سردرد حین رابطه جنسی دچار می‌شوند.

وزن

کسانی که وزن بالایی دارند، معمولاُ فعالیت جنسی برای آن‌ها همراه با سردرد است.

نوع رابطه‌ی جنسی

کسانی که با خستگی و یا استرس رابطه‌ی جنسی را شروع می‌کنند و یا چند بار پشت سرهم ارضا می‌شوند ممکن است دچار سردرد جنسی شوند.

تشخیص علت سردرد جنسی چگونه است؟

در سردرد جنسی با مراجعه به پزشک اولین کاری که پزشک انجام می‌دهد گرفتن شرح حال بیمار است و سپس برای کشف علت سردردها سوالات زیر را می‌پرسد.

 •     اولین زمان سردرد بعد از رابطه کی بوده است؟

 •     سردرد چقدر طول کشید؟

 •     آیا در تمام روابط جنسی این سردرد همراه شما هست؟

 •     آیا در خانواده‌ی شما سردرد، یا میگرن و یا سردرد جنسی شیوع دارد؟

بعد از مرحله‌ی معاینه فیزیکی اگر پزشک تشخیص دهد برای کشف علت سردرد و یا بیماری‌هایی که مسبب این سردرد هستند نیاز به آزمایش‌های پاتولوژی یا تصویربرداری دارد، آن‌ها را درخواست می‌کند

بیشتر بخوانید:کم آبی باعث کاهش میل جنسی میشه؟

درمان سردرد جنسی با طب سنتی

در طب سنتی علت سردردهای جنسی را افت قند خون می‌دانند و مصرف مواد قندی را برای درمان سردرد بعد از ارضا شدن توصیه می‌کنند.

عسل

یکی از خوراکی‌های مورد توصیه عسل است. عسل خاصیت آنتی اکسیدان دارد و سرشار از مواد معدنی و املاح است. همچنین می‌تواند قند خون را تنظیم کند. پس توصیه می‌شود بعد از بروز سردرد عسل و آب را باهم ترکیب کنید و میل کنید. اگر چند دقیقه دراز بکشید قند خون تنظیم می‌شود و سردرد رفع می‌شود.

نعنا

نعناع با دارا بودن متان و منتول سردرد را تسکین می‌دهد. به‌خصوص در افرادی که سردردهای میگرنی باعث بروز سردرد هنگام رابطه‌ جنسی می‌شود نعناع می‌تواند مسکن دردهای میگرن هم باشد. نعناع را چند شکل می‌توانید مصرف کنید.

استفاده از چای نعناع: مقداری نعنای تازه یا خشک شده را با آب جوشیده که کمی سرد شده دم کنید و با نبات ترکیب کنید.

استفاده از کمپرس نعنا: مقداری نعنای تازه را خرد کنید و روی پیشانی قرار دهید، یا این‌که بعد از خرد کردن آب آن را بگیرید و روی پیشانی بمالید،  تا از طریق جذب موضعی درد تسکین یابد.

کمپرس سرد

در مواردی که سردرد به علت گشاد شدن عروق خونی باشد استفاده از کمپرس سرد عروق را جمع می‌کند و درد را کاهش می‌دهد. این نوع درمان برای درمان سردردهای میگرنی هم توصیه می‌شود. راه‌های استفاده از این روش به‌صورت زیر است.

 •     بعد از بروز سردرد چند بار صورت خود را با آب سرد بشویید.

 •     یک کیسه‌ی محتوی یخ را روی پیشانی خود قرار دهید و چند دقیقه بگزارید ۵ دقیقه روی پیشانی بماند.

 •     می‌توانید سبزیجات فریز شده مثل نعناع آماده داشته باشید تا هنگام درد روی پیشانی و سر بگزارید.

پیشگیری از سردرد جنسی

    اولین کار بعد از بروز سردرد جنسی مطلع کردن همسرتان از این قضیه است. با توجه به این‌که در اثر سردرد ممکن است کیفیت رابطه‌ی شما تحت تاثیر قرار بگیرد و همسر شما را از این قضیه ناراضی کند بهتر است علت رفتار خود را برایش توضیح دهید تا واکنشی مناسب در مقابل شما داشته باشد.

    با توجه به علت سردرد که معمولا برانگیختگی جنسی است بهتر است بعد از سردرد استراحت کنید و آرامش داشته باشید و حتی اگر سردرد شدید است از داروهای مسکن بدون نسخه استفاده کنید.

    در صورتی که شدت دردها و تعداد دفعات تجربه سردرد بیشتر شد حتما با یک پزشک مشورت کنید شاید یک بیماری دیگر باعث این سردردها شود. پس بهتر است هر چه زودتر تشخیص داده شود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

 •     اینقدر شدید باشد که فرد تحمل نداشته باشد.

 •     همراه با سرگیجه باشد.

 •     همراه با سفتی گردن باشد.

 •     هوشیاری فرد دچار اختلال شود یا حتی بی‌هوش شود.

 •     فرد با سردرد جنسی استفراغ داشته باشد

منبع: پذیرش ۲۴
مطالب مرتبط
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  دیدگاه
  آخرین اخبار
  اخبار روز سایر رسانه ها