کمبود ویتامین و استرس | ویتامین برای رفع استرس

کمبود کدوم ویتامین ها باعث نگرانی و استرس میشه؟

A
۰

کمبود ویتامین های دی و ب یا زینک و منیزیم می تواند عوارض زیادی داشته باشد که ناشناخته ترینش استرس و نگرانی های دائمی است. ویتامین هایی که با کاهش آن ها دچار نگرانی دائمی می شویم را بشناسید.

کمبود ویتامین در صورت نرسیدن مقدار کافی از مواد مغذی مورد نیاز به بدن رخ می دهد. اگر ویتامین مورد نیاز به اندازه کافی تولید نشود؛ عوارض زیادی برای بدن اتفاق می افتد که ناشناخته ترین آن ها استرس، بی قراری و گریه های بی دلیل است. اینفوگیاهی در ادامه ویتامین هایی که برای رفع استرس مفید هستند را معرفی می کند.

ارتباط بین کمبود ویتامین و استرس چیست؟

وقتی از شما سوال می‌شود که کمبود کدام ویتامین باعث استرس می‌ شود، ممکن است این پرسش در ذهنتان ایجاد شود که اصلا مگر ارتباطی بین کمبود ویتامین و استرس وجود دارد؟ باید بگوییم بله؛ انتقال دهنده‌های عصبی، پیام‌رسان‌‎های شیمیایی هستند که به سلول‌های بدن ما فرمان می‌دهند که چه کاری انجام دهند. واحدهای سازنده انتقال دهنده‌های عصبی، آمینو اسیدها هستند. از 20 اسید آمینه مورد استفاده در بدن، 9 مورد آنها ضروری هستند یعنی حتما باید از طریق مصرف مواد غذایی برای بدن تامین شوند.

حالا تصور کنید که در رژیم غذایی خود با کمبود ویتامین‌ها و دیگر مواد مغذی روبرو هستید. پس کاملا طبیعی است که توانایی مغز برای ارسال پیام تضعیف شود و انتقال دهنده‌های عصبی نتوانند به درستی عملکرد خود را انجام دهند. از این رو اصلا بعید نیست که در قدرت تمرکز، اشتها، حافظه و خلق و خوی اختلال ایجاد شود و علائمی مثل استرس مزمن بروز یابد. پس شک نکنید که کمبود ویتامین و استرس به یکدیگر مرتبط هستند.

بیشتر بخوانید:کمبود کدوم ویتامین ها باعث ضعف چشم میشه؟

کمبود کدام ویتامین باعث استرس می شود؟

 • ویتامین دی

 • منیزیم

 • امگا 3

 • ویتامین ب6

 • زینک

 • آهن

 • سلنیوم

استرس در اثر کمبود ویتامین

برای رفع استرس کدام ویتامین ها را مصرف کنیم؟

 ویتامین D 

ویتامین دی یک ویتامین محلول در چربی است که مهم‌ترین منبع دریافت آن نور خورشید است. از آنجایی که بسیاری از ما به مقدار کافی در معرض نور خورشید قرار نمی‌گیریم، به همین دلیل است که کمبود ویتامین دی داریم؛ آنهم در سطح بسیار بالا. هر بافتی در بدن ما دارای گیرنده‌های ویتامین D است. این ویتامین نقشی کلیدی در  تولید و آزادسازی دوپامین و سروتونین ایفا می‌کند. این دو هورمون، هورمون‌های شادی‌آور هستند. از این رو بدیهی است که وقتی کاهش می‌یابند، افسردگی و استرس بیشتر می‌شود. ماهی‌های چرب مثل سالمون و زرده تخم مرغ بهترین منابع طبیعی تامین ویتامین دی برای بدن هستند.

بیشتر بخوانید:ویتامین ها چه ارتباطی با پوسته شدن لب ها دارن؟

منیریم

منیزیم با تقویت توانایی مغز به شما کمک می‌کند تا در برابر عوامل استرس‌زا آرامش بیشتری داشته باشید. وقتی احساس می‌کنید، ذهن پرمشغله‌ای دارید، سطوح کافی منیزیم در بدن به شما کمک می‌کند تا راهی برای استراحت پیدا کنید. منیزیم سومین ماده معدنی فراوان در بدن است که در بیش از 600 واکنش بیوشیمیایی نقش دارد. می‌توان گفت که در حق منیزیم کم‌لطفی صورت گرفته زیرا آنقدر که شایسته است در مورد فواید و مزایای آن اطلاع رسانی صورت نگرفته است و عموم مردم کمتر با آن آشنا هستند. یکی از مهم‌ترین دلایلی که شما هر روز احساس افسردگی، اضطراب و استرس می‌کنید، ممکن است به کمبود منیزیم مرتبط باشد.

امگا 3

امگا 3 نه ویتامین است نه ماده معدنی. Omega 3 به اسیدهای چرب ضروری برای بدن اشاره دارد. از آنجایی که 60% از مغز ما را چربی تشکیل می‌دهد، پس کاملا منطقی به نظر می‌رسد که مصرف چربی‌های مفید تا چه می‌تواند برای سلامت این عضو از بدن ضروری باشد. سطوح مناسب امگا3 در بدن موجب افزایش محافظت در سطح سلولی مغز شده و به این طریق در کاهش استرس و افسردگی اثر مطلوب بر جای می‌گذارد. امگا 3 ضد التهاب است و این مزیت آن بدون شک روی سلامت مغز تاثیر مثبت دارد. 

منبع: مثبت سبز
مطالب مرتبط
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  دیدگاه
  آخرین اخبار
  اخبار روز سایر رسانه ها