لاغری با رژیم فلکسترین | فواید رژیم فلکسترین

رژیم فلکسترین چیه و چه تاثیری رو وزن داره؟

A
۰

کاهش وزن با رژیم فلکسترین باعث می شود که احتمال ابتلا به دیابت کمتر شود اما باید توجه داشته باشید که اگر از طرفداران سفت و سخت گوشت می باشید؛ این رژیم انتخاب خوبی نیست. در ادامه با رژیم فلکسترین آشنا می شوید.

رژیم فلکسترین نوعی برنامه کاهش وزن است که دقیقا هم معنی نامش می باشد. در این برنامه غذایی شما انعطاف پذیری بالایی در برابر کاهش وزن داشته و چندان خود را محدود نمی کنید. برای شروع و طی کردن پروسه غذایی لازم نیست هزینه زیادی کنید اما باید توجه داشته باشید که به دلیل عدم مصرف زیاد گوشت ممکن است دچار فقر آهن شوید. در ادامه از خواص و مضرات رژیم فلکسترین می خوانید.

رژیم فلکسترین چیست؟

این رژیم به نوعی یک رژیم گیاه خواریِ بسیار منعطف است که به شما اجازه می‌دهد از مزایای گیاه خواری بهره‌مند شوید و در عین حال از مصرف گوشت هم لذت ببرید. اسم «فلکسیترن» در حدود سال ۲۰۰۸ سر زبان‌ها افتاد و پرطرفدار شد.

بسیاری از مردم فلسفه رژیم غذایی فلکسترین (انعطاف پذیر) را دوست دارند، به ویژه به این دلیل که هیچ قانون یا دستورالعمل سفت و سختی در آن وجود ندارد. الگوی غذا خوردن برای هرکسی طوری در نظر گرفته شده است که هریک از افراد، یک رژیم غذایی کاملا مغذی داشته باشند؛ در عین حال به طور کامل از خوردن گوشت مورد علاقه خود هم دست نمی‌کشد.

تمرکز این رژیم، بیشتر بر افزودن غذاهای گیاهی است و اصراری بر حذف و محدودیت انواع منابع غذایی ندارد. گیاهان به لطف ریزمغذی‌ها، ویتامین‌ها، مواد معدنی و فیتوکمیکال‌های ضروری که دارند، در برابر سرطان، دیابت و سایر خطرات از شما محافظت می‌کنند.

بیشتر بخوانید:رژیم نوردیک؛ رژیم اروپایی های خوش اندام!

مزایای رژیم فلکسترین

۱. مغذی و همه چیز تمام است

رژیم فلکسترین شامل همه گروه‌های غذایی می‌شود، بنابراین شما با این رژیم تمام نیازهای غذایی خود را تامین خواهید کرد. اگر بخواهیم مقایسه کنیم، رژیم‌های گیاه‌خواری و وگان از نظر ویتامین B12 و اسیدهای چرب امگا ۳، به‌ویژه DHA دچار فقر هستند؛ همچنین از نظر دریافت پروتئین کامل بسیار کمبود دارند.

اما رژیم غذایی فلکسترین این امکان را برای افراد فراهم می‌کند که همچنان به طور منظم ماهی مصرف کنند و می‌تواند تعادل بیشتری در دریافت مواد مغذی برقرار کنند.

۲. انعطاف پذیری بالایی دارد

همان‌طور که گفتیم مهم‌ترین ویژگی این رژیم، انعطاف پذیری آن است. هیچ گروه غذایی در رژیم غذایی فلکسترین حذف نمی‌شود. در عوض، تمرکز بر افزایش غذاهای گیاهی و در عین حال کاهش مصرف غذاهای حیوانی است.

از آنجایی که همه غذاها در این رژیم غذایی وجود دارند، می‌توانید به راحتی یک برنامه غذایی لذت بخش و متناسب با سبک زندگی خودتان بچینید. شما همچنین می‌توانید با خیال راحت به مهمانی دوستان‌تان یا به رستوران بروید و غذا میل کنید؛ درحالی که هنوز در رژیم فلکسترین هستید.

۳. کم هزینه و در دسترس است

در این رژیم، شما نیازی به غذاهای پرهزینه یا دستور العمل‌های خاص ندارید. در عوض، می‌توانید وعده‌های غذایی‌تان را متناسب با بودجه خود انتخاب کنید. اگرچه ممکن است هر هفته هزینه بیشتری برای انواع محصولات غذایی خرج کنید، اما به دلیل اینکه هزینه کمتری برای گوشت صرف می‌کنید، بنابراین در واقع هزینه شما کاهش می‌یابد.

۴. به کاهش وزن کمک می‌کند

چندین مطالعه نشان داده‌اند که رژیم غذایی نیمه گیاهی با مصرف گوشت کنترل شده، باعث کاهش وزن خواهد شد. این موضوع به دلیل این است که خواه ناخواه تغذیه به سبک فلکسترین، یک تغذیه اصلاح شده و متعادل است که شما را در وضعیت کالری نقصان قرار می‌دهد؛ بنابراین طبیعی است که با این رژیم لاغر شوید.

اگر همراه با این این رژیم، ورزش هم بکنید، زودتر و بهتر به نتیجه دلخواه خود خواهید رسید. ضمنا اگر هم مایل به کاهش وزن نیستید، می‌توانید برای رسیدن به تناسب اندام ورزش کنید و صرفا کالری‌های رژیم‌تان را تنظیم و از لاغری پیشگیری کنید.

۵. کاهش خطر ابتلا به دیابت

رعایت رژیم غذایی فلکسرین می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ کمک کند. سه مطالعه مختلف (یکی در ژورنال مراقبت از دیابت، یکی در ژورنال تغذیه، متابولیسم، و بیماری‌های قلبی عروقی، و یکی در مجله تغذیه) نشان داد که رژیم غذایی فلکسترین به کاهش خطر دیابت نوع ۲ کمک می‌کند و زنانی که از این رژیم پیروی می کردند، سطح سرمی گلوکز و انسولین پایین‌تری داشتند.

افرادی که رژیم فلکسترین دارند، دارای شاخص توده بدنی پایین‌تر و چاقی کمتری هستند. برای کاهش وزن، مدیریت وزن و بهبود سلامتی عمومی، بهتر است که یک رژیم غذایی انعطاف‌پذیر را تا آخر عمر با خیال راحت دنبال کنید.ب

بیشتر بخوانید:معرفی رژیم اتکینز و اصول آن برای لاغر شدن در کوتاه مدت

معایب و عوارض فلکسترین

محدودیت مصرف گوشت

اگر در یک خانواده که عاشق گوشت و سیب زمینی هستند بزرگ شده‌اید، ممکن است این رژیم برایتان دشوار باشد. این موضوع یک عیب بزرگ نیست بلکه در حقیقت یک فایده است؛ اما ممکن است به ذائقه بعضی افراد خوش نیاید. به طور کلی باید بگوییم، رژیم فلکسترین در داشتن یک سبک زندگی سالم به شما کمک خواهد کرد.

کمبود آهن

تحقیقات در بین زنان استرالیایی نشان داد که زنانی که پیرو رژیم فلکسترین بودند در مقایسه با زنانی با رژیم‌های کاملا گوشت خوار، بیشتر در معرض کمبود آهن و کم خونی قرار گرفتند.

ممکن است لازم باشد از منابع گیاهی آهن در این رژیم بیشتر استفاده کنید. منابع گیاهی آهن عبارتند از سویا، عدس، لوبیا، دانه‌ها، سبزیجات برگ‌دار (اسفناج) و غلات کامل.

عدم تناسب با هر شرایطی

اگر شما شرایط پزشکی خاصی دارید، یعنی بیماری‌هایی مثل دیابت یا کم خونی دارد، یا باردار و شیرده هستید، برای گرفتن این رژیم باید با پزشک خود مشورت کنید و نظر او را بخواهید. بنابراین در هر شرایطی نمی توان از رژیم فلکسترین پیروی کرد.

مواد غذایی مجاز و ممنوع در رژیم غذایی فلکسترین

همان‌طور که گفتیم در این رژیم، تمرکز بر مصرف وعده‌های غذایی گیاهی است؛ اما شما اجازه مصرف گوشت را هم خواهید داشت. نکته کلیدی این است که بیشتر اوقات سعی کنید که از منابع گیاهی استفاده کنید و در عین حال مصرف گوشت را هم در حد اعتدال نگه دارید.

هیچ دستور العمل خاصی برای شروع رژیم فلکسترین و تقسیم بندی کالری‌ها وجود ندارد. به طور پیش فرض پیشنهاد می‌کنیم که صبحانه شما ۳۰۰ کالری، ناهار ۴۰۰ کالری و شام‌تان ۵۰۰ کالری داشته باشد؛ همچنین دو میان وعده ۱۵۰ کالری هم در رژیم خود بگنجانید. اگر اهداف کاهش وزن یا افزایش وزن دارید، این مقادیر را با توجه به هدف و نیازتان حتما تغییر دهید.

محدودیت های رژیم فلکسترین

ماهیت رژیم غذایی فلکسترین، انعطاف‌پذیری است و شما جز اینکه باید بیشتر مواد غذایی گیاهی و کمتر گوشت میل کنید، محدودیت دیگری ندارید.

از آنجایی که این رژیم انعطاف‌پذیر، شامل تمام گروه های غذایی است و دارای تنوع و تعادل مواد مغذی است، به طور کلی برای اکثر افراد، یک انتخاب ایمن و سالم خواهد بود.

 

منبع: فیتامین
مطالب مرتبط
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
    دیدگاه
    آخرین اخبار
    اخبار روز سایر رسانه ها