خواص عرق کاکوتی | مضرات عرق کاکوتی | نحوه مصرف عرق کاکوتی

عرق کاکوتی؛ مفید ترین عرق گیاهی در طب سنتی

A
۰

در طب سنتی عرق کاکوتی خواص درمانی زیادی برای سلامت بدن و روان دارد. در این مطلب مهم ترین فواید این عرق گیاهی و نحوه مصرف آن را توضیح داده ایم.

عرق کاکوتی از تقطیر گیاه کاکوتی به دست می آید و می تواند بسیاری از مشکلات جسمانی مانند اسهال، زخم معده، مشکلات قاعدگی و یا مشکلات روانی مانند افسردگی را تا حدودی کنترل و درمان کند. در این مطلب خواص عرق کاکوتی را توضیح داده و نحو مصرف آن را گفتیم.

فواید عرق کاکوتی

 برای درمان اسهال

عرق کاکوتی دارای خواص ضد عفونی کننده قوی است و باه کمک این خاصیت خود می‌تواند موجب پاک سازی روده شده و اسهال را درمان کند.

 یک داروی ضد افسردگی

عرق کاکوتی دارای خواص و تاثیر ضد افسردگی است. عرق کاکوتی دارای ترکیباتی مانند پولگون است که این ترکیبات می‌توانند علت وجود این خاصیت ضد افسردگی عرق کاکوتی باشند. همچنین عرق کاکوتی موجب افزایش انتقال عصبی سروتونرژیک می‌شود.

 پیشگیری و درمان سرماخوردگی

عرق کاکوتی دارای خواص ضد باکتریایی قوی است و از این طریق موجب کاهش احتمال ابتلا به سرماخوردگی و آنفلونزا می‌شود.

برای تنظیم قاعدگی

عرق کاکوتی دارای خاصیت قاعده‌آور است و یک گزینه درمانی برای تنظیم قاعدگی نامنظم است.

درمان مشکلات گوارشی

عرق کاکوتی با داشتن خواص ضد میکروبی می‌تواند موجب کاهش ابتلا به زخم معده ناشی از هلیکو باکتر پیلوری شود. همچنین عرق کاکوتی دارای خواص ضدالتهابی و آرام بخش است که از این طریق می‌تواند موجب کمک به درمان معده درد، عرق کاکوتی برای نفخ شکم، دل پیچه و سلامت دستگاه گوارش شود.

درمان روماتیسم

عرق کاکوتی می‌تواند در رفع روماتیسم و نرمی استخوان موثر باشد. غرغره جوشانده کاکوتی می‌تواند ورم لوزتین را برطرف کند.

بیشتر بخوانید:خواص گیاه کاکوتی

عرق کاکوتی
گیاه کاکوتی خشک شده

برای کنترل دیابت مفید است

عرق کاکوتی می‌‌تواند موجب ازدیاد تعداد سلول‌های بتا با فعالیت ترشحی انسولین شده و بنابراین از این طریق موجب کاهش سطح گلوکز سرم می‌شود.

درمان زخم معده

عرق کاکوتی می‌تواند در تسریع و تسهیل ترمیم زخم معده تاثیرگذار و مفید باشد. عرق کاکوتی بر کاهش نسبت مرگ سلولی به تکثیر سلولی و افزایش رگ زایی در غشای مخاطی معده تاثیرگذار است که این موضوع علت این خاصیت ترمیمی عرق کاکوتی برای زخم معده است. علاوه بر این عرق کاکوتی دارای ترکیبات ۱و ۸- سینئول و پولگون است که موجب کاهش ترشح زیاد اسیر معده می‌شود و پولگون دارای خواص ضد التهابی نیز است.

حاوی آنتی اکسیدان زیاد

عرق کاکوتی می‌تواند با افزایش ضداکساینده‌های درون سلولی مانند بیلی روبین، اسید اوریک و آلبومین می تواند موجب افزایش ظرفیت آنتی اکسیدانی تام سرمی شود. علاوه بر این وجود ترکیبات گوناگون فنولی در عرق کاکوتی باعث افزایش فعالیت آنزیم‌های دارای خاصیت آنتی اکسیدانی و حذف رادیکال های آزاد شده و همچنین موجب کاهش پراکسیداسیون لیپیدی نیز می‌شوند.

خواص ضد درد دارد

عرق کاکوتی دارای عصاره هیدروالکلی بوده که با مهار آزاد سازی اسید آراشیدونیک و از سویی تداخل با سیستم های سروتونرژیک و اوپیوئیدرژیک می تواند اثر ضددرد داشته باشد. همچنین عرق کاکوتی دارای ترکیباتی نظیر تیمول، کارواکرول، فلاونوئید، پلی فنول، لیمونن و آلفا ترپینئول است با تاثیر گذاری بر سیستم اپیوئیدی می‌تواند موجب کاهش درد شود.

ضد تشنج

ترکیبات گابائرژیکی و آنتی کولینرژیکی که بلوکه کننده گیرنده استیل کولین در عرق کاکوتی وجود دارند. ترکیب فلاونوئیدهای موجود در عرق  کاکوتی می‌تواند بر روی گیرنده GABAA که موجب تقویت اثرات مهاری GABA که یک انتقال دهنده عصبی مهم در سیستم عصبی مرکزی است تاثیر گذاشته و موجب بروز اثرات ضد تشنجی شود. علاوه بر این ترکیبات آروماتیک موجود در عرق کاکوتی می‌تواند در کاهش اضطراب و تنش‌های روانی نقش دارند و می‌تواند اثر آرام بخشی بر روی سیستم ایمنی بگذارد.

مضرات عرق کاکوتی

عرق کاکوتی در کنار خواص و فواید بسیاری که برای سلامت بدن دارند ممکن است عوارض و مضراتی نیز داشته باشد. در دوران بارداری نباید از عرق کاکوتی استفاده شود زیرا مصرف عرق کاوکوتی در دوران بارداری می‌تواند بر جذب آهن بدن تاثیر بگذارد. همچنین عرق کاکوتی به علت داشت خاصیت قاعده آوری می‌تواند در طول بارداری موجب سقط جنین و یا زایمان زودرس شود. عرق کاکوتی ممکن است موجب افزایش سطح فشار خون شود و به همین دلیل به افراد مبتلا به فشار خون بالا توصیه می‌شود که  از زیاده‌روی در مصرف عرق کاکوتی پرهیز کنند. از عرق گاکوتی نباید به مدت طولانی و مداوم استفاده شود. پس از هر شش روز مصرف مداوم، یک روز و پس از هرسه هفته مصرف، یک هفته از مصرف آن خودداری شود.

نحوه صرف عرق کاکوتی

میزان مصرف عرق گیاهی کاکوتی به میزان یک استکان روزانه بعد از صرف وعده های غذایی است. شما همچنین می توانید این عرق گیاهی را با یک لیوان آب مخلوط کرده و مصرف کنید.

 

منبع: غفاری دایت
مطالب مرتبط
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
    دیدگاه
    آخرین اخبار
    اخبار روز سایر رسانه ها