برای سنگ کلیه چی بخوریم؟ | خوراکی برای دفع سنگ کلیه

معرفی بهترین مواد غذایی برای دفع سنگ کلیه

A
۰

با داشتن رژیم غذایی سالم و توجه به خوراکی های روزانه خود سنگ کلیه را می توان تا حدودی کنترل کرد.

سنگ کلیه از بیماری های دردناک٬ اذیت کننده و بسیار شایع است که اغلب افراد درگیر آن هستند. رژیم غذایی و توجه به سبک غذایی در کنترل سنگ کلیه تا حدودی می تواند تاثیرگذار باشد. در این مطلب از اینفوگیاهی از مواد غذایی مفید برای سنگ کلیه گفتیم.

خوارکی های مفید برای سنگ کلیه

با نوشیدن آب

مایعات می‌توانند باعث رقیق‌تر شدن و افزایش حجم ادرار شوند و در نتیجه مواد رسوب‌کننده در ادرار کمتر متبلور می‌شوند. مصرف آب را می‌توان درمان سریع درد سنگ کلیه در نظر گرفت. علاوه بر این هیدراته‌ماندن می‌تواند به دفع سریع‌تر سنگ کلیه هم کمک کند.

آبلیمو تازه   

مایعات دیگری به‌غیراز آب هم می‌توانند به‌عنوان درمان سنگ کلیه خانگی در نظر گرفته شوند. یکی از این مواد آب‌لیموی تازه است. بر اساس برخی منابع آب‌لیمو هم ممکن است بتواند به حل‌شدن سنگ کلیه کمک کرده و دفع آن را آسان‌تر کند. لیمو حاوی سیترات است که یک ماده شیمیایی است و از تشکیل سنگ‌های کلسیمی جلوگیری می‌کند. سیترات همچنین می‌تواند سنگ‌های کوچک را بشکند و به آنها اجازه دهد راحت‌تر عبور کنند.

کرفس

در بسیاری از منابع طب سنتی از کرفس به‌عنوان داروی درمان سنگ کلیه یاد می‌شود. یک مطالعه در سال ۲۰۱۹ روی موش‌ها نشان داد که عصاره کرفس می‌تواند به تجزیه سنگ‌های کلیه کمک کند. باتوجه‌به تاثیرات مثبت این ترکیب، آن را به‌عنوان درمان معجزه‌آسای سنگ کلیه در منزل می‌شناسند.

بیشتر بخوانید:دمنوش های موثر برای دفع سنگ کلیه

انار

قرن‌هاست که از آب انار برای بهبود عملکرد کلی کلیه‌ها و درمان بیماری‌های کلیه استفاده می‌شود. انار سنگ‌ها و سایر سموم را از سیستم ادراری دفع می‌کند. این ماده سرشار از آنتی‌اکسیدان است که به حفظ سلامت کلیه‌ها کمک می‌کند و ممکن است در جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه نقش داشته باشد. همچنین با کاهش سطح اسیدیته خطر ابتلای مجدد را کم می‌کند.

ریحان

ریحان سرشار از مواد مغذی است. این دارو به طور سنتی برای درمان اختلالات گوارشی و التهابی استفاده می‌شود. بااین‌حال برخی منابع آن را به‌عنوان درمان گیاهی سنگ کلیه نیز در نظر می‌گیرند. در آب ریحان آنتی‌اکسیدان‌ها و عوامل ضدالتهابی وجود دارد، بنابراین می‌تواند سلامت کلیه‌ها را حفظ کند. اما شواهد کمی برای حمایت از این درمان وجود دارد.

برای امتحان‌کردن آن، از برگ‌های تازه یا خشک ریحان برای تهیه چای استفاده کنید و روزانه چندین فنجان از آن بنوشید. همچنین می‌توانید ریحان تازه را در آبمیوه‌گیری بگیرید یا به اسموتی اضافه کنید.

مشخص نیست که آیا آب ریحان برای مصرف در مقادیر زیاد یا در مدت‌زمان طولانی بی‌خطر است. بدون تحقیقات بیشتر، اثرات بلندمدت آن نامشخص است. اگرچه تحقیقات بسیار کمی در مورد تأثیر ریحان برای سنگ کلیه وجود دارد، اما ریحان دارای خواص ضداکسیدانی و ضدالتهابی است.

سیاه دانه و عسل

ترکیب عسل به‌عنوان یک ترکیب ضدالتهاب با سایر ترکیبات مانند جوش‌شیرین، سرکه سیب، آب‌لیمو و غیره به‌عنوان درمان خانگی سنگ کلیه در نظر گرفته می‌شود. علاوه بر این ترکیبات می‌توان از ترکیب سیاه دانه با عسل هم برای دفع سنگ کلیه در خانه استفاده کرد.

سنگ کلیه

هندوانه

شاید کمی عجیب باشد؛ اما در روش‌های دفع سنگ کلیه در منزل یکی از گزینه‌ها مصرف هندوانه پخته‌شده است. دفع سنگ کلیه با هندوانه به‌عنوان بهترین درمان سنگ کلیه در خانه در نظر گرفته می‌شود. درمان درد سنگ کلیه فوری با هندوانه به این صورت است که معمولاً پوست و دانه‌های هندوانه را می‌جوشانند و می‌پزند و بعد از پخت آن را از صافی رد می‌کنند و می‌خورند.

سرکه سیب

سرکه سیب حاوی اسیداستیک است. اسیداستیک به حل‌شدن سنگ کلیه کمک می‌کند. این ترکیب علاوه بر شستشوی کلیه‌ها، ممکن است به کاهش درد ناشی از سنگ نیز کمک کند. در نتیجه سرکه سیب را به‌عنوان درمان درد سنگ کلیه در منزل در نظر می‌گیرند. یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داد که سرکه سیب در کمک به کاهش تشکیل سنگ کلیه موثر است. اما مطالعات بیشتری موردنیاز است تا ببینیم آیا سرکه همان اثر را روی سنگ کلیه در داخل بدن انسان دارد یا خیر.

 جوانه گندم

گندم مملو از مواد مغذی است و مدت‌هاست برای بهبود سلامت عمومی از آن استفاده می‌شود. جوانه گندم جریان ادرار را افزایش می‌دهد تا به دفع و درمان سریع سنگ کلیه کمک کند. همچنین حاوی مواد مغذی حیاتی است که به پاک‌سازی کلیه‌ها کمک می‌کند.

جوش شیرین

یکی دیگر از روش‌های درمان سنگ کلیه در خانه استفاده از جوش‌شیرین است. جوش‌شیرین ماده‌ای است که به ازبین‌بردن محیط اسیدی بدن کمک می‌کند. این به این دلیل است که سنگ‌ها در محیط اسیدی تقویت می‌شوند و جوش‌شیرین به حذف آن کمک می‌کند.

ترب سیاه

یکی از درمان‌های بسیار موثر در طب سنتی برای دفع سنگ کلیه، گیاه ترب سیاه (یا به انگلیسی Horsetail ) است. از این ترکیب برای افزایش جریان ادرار استفاده می‌شود. ترب سیاه دارای خواص ضدباکتریایی و آنتی‌اکسیدانی است و می‌تواند به سلامت کلی سیستم ادراری کمک کند. همچنین ممکن است التهاب را کاهش دهد.

 

 

منبع: دکترتو
مطالب مرتبط
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
    دیدگاه
    آخرین اخبار
    اخبار روز سایر رسانه ها