علت عطسه در طب سنتی | فواید عطسه کردن

حقایقی درباره عطسه که اصلا فکرشم نمی کردی!

A
۰

عطسه از عادی ترین واکنش ها در مقابل آلرژی و یا سرماخوردگی است. در ادامه این مطلب از علل عطسه کردن بیشتر می خوانید.

عطسه کردن در واقع خارج شدن آلودگی ها از بدن می باشد. این اتفاق ممکن است دلایل زیادی مانند آلرژی، ویروس و حتی گرد و غبار داشته باشد. عطسه اگر بیشتر از چندتا طول بکشد و مدت زمان زیادی به طول بیانجمد و رفع نشود بهتر است راهکاری برای درمان آن در نظر بگیرید. در ادامه اصلی ترین علل عطسه و نحوه درمان آن را توضیح دادیم.

چه چیزی باعث عطسه کردن می‌شود؟

بخشی از کار بینی تمیز کردن هوایی است که همان تنفس است. اطمینان حاصل کردن از اینکه این هوا فاقد گرد و غبار و باکتری است نیز از وظایف بینی است. در بیشتر موارد، بینی آلودگی و باکتری‌های موجود در هوا را در مخاط به دام می اندازد. سپس معده مخاط را هضم می کند. این کار هر گونه مهاجم بالقوه مضر را خنثی می کند.

اما گاهی اوقات غبار و باقی مانده ذرات وارد بینی می شوند و غشاهای مخاطی حساس داخل بینی و گلو را تحریک می کنند. وقتی این غشاها تحریک شوند، باعث بروز عطسه می شوند.

دلایل عطسه کردن در طب سنتی

گذشته از همه آنچه که تا کنون گفته شد، برخی از موارد هستند که می توانند باعث تحریک دستگاه تنفسی و عطسه کردن شوند. در ادامه برخی از مهم‌ترین این موارد را بررسی می‌کنیم :

 •     آلرژن‌ها

 •     ویروس ها، مانند سرماخوردگی و آنفولانزا

 •     تحریک کننده های بینی

 •     استنشاق کورتیکواستروئیدها از طریق اسپری به بینی

 •     ترک مواد مخدر

آلرژی عامل اصلی عطسه کردن

آلرژی بیماری بسیار شایعی است که ناشی از واکنش بدن شما به ارگانیسم های خارجی است. در شرایط عادی سیستم ایمنی بدن، شما را از مهاجمان مضر مانند باکتری‌های بیماری‌زا محافظت می‌کند.

اما اگر حساسیت داشته باشید، سیستم ایمنی بدن به طور معمول ارگانیسم‌های بی ضرر را تهدید محسوب می کند. آلرژی می تواند به هنگام دفع این ارگانیسم ها از بدن باعث سرفه یا عطسه شود.

رابطه عفونت و عطسه کردن

عفونت های ناشی از ویروس هایی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا نیز می توانند باعث عطسه کردن شوند. جالب اینجاست که بیش از 200 ویروس مختلف وجود دارد که می توانند باعث ایجاد سرماخوردگی شوند. با این حال بیشتر سرماخوردگی ها نتیجه راینوویروس هستند.

عطسه کردن

دلایل غیر رایج عطسه

تا به اینجای کار تمام دلایل رایجی که باعث تحریک سیستم تنفسی و عطسه کردن می‌شوند را مورد بررسی قرار دادیم. اما در برخی موارد دلایل دیگری نیز برای عطسه کردن وجود دارد که چندان هم رایج نیستند. از جمله این دلایل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •     آسیب به بینی

 •     ترک برخی از داروهای خاص، مانند مواد مخدر

 •     استنشاق مواد محرک از جمله گرد و غبار و فلفل

 •     تنفس هوای سرد

لازم به ذکر است که اسپری های بینی که دارای کورتیکواستروئید هستند، می‌توانند باعث کاهش التهاب در راه های بینی شوند و دفعات عطسه کردن را کاهش می دهند. به همین دلیل است که افراد مبتلا به آلرژی اغلب از این اسپری ها استفاده می کنند.

درمان خانگی عطسه کردن

 • از نظر طب سنتی اگر زیاد عطسه می‌کنید، می‌توانید به کمک چند تغییر کوچک در سبک زندگی خود تا حد زیادی جلوی عطسه‌های طولانی مدت خود را بگیرید. به عنوان مثال می‌تانید فیلترهای موجود در سیستم تهویه منزل خود را تغییر دهید تا سیستم تصفیه هوای خانه به درستی کار کند.

 • ممکن است موهای حیوان خانگی‌تان باعث عطسه کردن شما شود. در این صورت می‌توانید موهای آن‌ها را کوتاه کرده یا آن‌ها را در بیرون از محل اقامت خودتان نگهداری کنید.

 • در صورتی که به گرد و غبار حساسیت دارید نیز می‌توانید غبار روی دستمال و سایر پارچه‌ها را با شستن آنها در آب داغ یا آب با دمای بالاتر از 130 درجه فارنهایت یا 54.4 درجه سانتیگراد از بین ببرید.

منبع: درمانکده
مطالب مرتبط
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  دیدگاه
  آخرین اخبار
  اخبار روز سایر رسانه ها