ویتامین های مورد نیاز دندان

می دونستی تغییر رنگ دندان و کمبود ویتامین رابطه مستقیم دارند؟

A
۰

تغییر رنگ دندان در صورت کمبود ویتامین های گروه ب و یا ویتامین آ رخ می دهد. ویتامین های مورد نیاز دندان و منابع تغذیه ای آن ها را در ادامه می خوانید.

تغییر رنگ دندان می تواند یکی از نشانه های کمبود ویتامین های مختلف مورد نیاز دندان ها در بدن باشد. ویتامین هایی مانند ویتامین ث و یا ویتامین دی اگر به اندازه کافی نباشد باعث بروز تغییرات رنگ در دندان ها می شود. اینفوگیاهی از ویتامین های مورد نیاز دندان و دلایل مصرف آن ها برای دندان توضیح می دهد.

کدام کمبودها باعث تغییر رنگ دندان‌ها می‌شوند؟

بسیاری از ویتامین‌ها می‌توانند به طور مستقیم یا غیرمستقیم  وضعیت دندان‌ها را تحت تاثیر قرار دهند. این‌ها تمام ویتامین‌های ضروری هستند که شما برای حفظ لبخندی زیبا و سالم نیاز دارید. البته این ‌ویتامین‌ها نه تنها برای لبخند شما بلکه برای تمام بدنتان مهم هستند. ویتامین‌ها مانند مواد معدنی در شکل‌گیری و رشد استخوان‌هایتان اهمیت دارند. برای مثال، کلسیم (بلوکه‌ی ساختمانی پایه‌ی آویشن و مینای دندان) توسط بدن ما به همراه ویتامین دی مصرف می‌شود. دریافت مقدار کافی ویتامین دی و کلسیم به دندان‌ها و استخوان‌های فک شما استحکام می‌بخشد. این عامل به دندان‌های شما کمک می‌کند تا در جای خود محکم‌تر باقی بمانند. لیستی از این ویتامین‌های اصلی را در اینجا ذکر کرده‌ایم:

 •     ویتامین آ

 •     ویتامین ب 12

 •     ویتامین سی

 •     ویتامین دی

بیشتر بخوانید:خواب آلودگی زیاد؛ کمبود ویتامین یا خسته از کار زیاد؟

کمبود ویتامین آ

این ویتامین محلول در چربی، در کبد ذخیره می‌شود. ویتامین آ یکی از ضروری‌ترین عناصر برای لثه‌های شما است. لثه‌های سالم نه تنها از دندان‌هایتان حفاظت می‌کنند بلکه جلوی اسکان باکتری‌هایی که می‌توانند پخش شوند و به دندان‌هایتان آسیب بزنند را نیز می‌گیرند. همچنین ویتامین آ یکی از ضروری‌ترین مواد مغذی برای مینای دندان (لایه‌ی خارجی سفید دندان‌هایتان) می‌باشد. ویتامین آ برای سیستم ایمنی شما بسیار مهم است. یک سیستم ایمنی ضعیف می‌تواند سلامت دهان و دندان‌های شما را آسیب‌پذیر سازد. سیستم ایمنی ضعیف می‌تواند احتمال پوسیدگی دندان‌ها را بالا ببرد؛ همچنین می‌تواند باعث مشکلاتی نظیر بیماری لثه شود. این‌ عوامل می‌توانند ظاهری ناخوشایند ایجاد کنند.

به هر حال، اثرات سیستم ایمنی ضعیف بر دندان‌ها به اینجا ختم نمی‌شود. کمبود ویتامین آ همچنین عملکرد صحیح غدد بزاقی شما را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. بزاق، ترشحی است که به هضم غذا کمک می‌کند. همچنین بزاق یکی از مکانیسم‌های دفاعی طبیعی دهان است؛ دهان شما را مرطوب نگه می‌دارد و پلاک  و باکتری را از بین می‌برد.

بدون این‌ها، باکتری‌ها می‌توانند مکررا تکثیر شوند و روند شکل‌گیری پلاک سرعت می‌یابد؛ به طور همزمان قطعات جسبنده‌ی غذا حل نخواهند شد و برای مدت طولانی روی دندان‌هایتان باقی خواهند ماند. تمام این‌ها باعث از بین رفتن رنگ و پوسیدگی دندان‌ها می‌شوند.

کمبود ویتامین ب 12

ویتامین ب 12 یک ویتامین محلول در آب است. این ویتامین در عملکرد مغز و سیستم عصبی مرکزی و تولید سلول‌های خونی قرمز موثر است. درست مشابه ویتامین آ، ویتامین ب 12 نیز یکی از مواد مغذی اساسی لثه و دندان‌ها است؛ بنابراین دریافت ویتامین ب 12 برای سلامت دندان‌های شما ضروری است. ب 12 همچنین برای هضم قندها مهم است. با دریافت مقدار کافی ویتامین ب 12، قندها بهتر هضم خواهند شد و احتمال آنکه دندان‌هایتان را لکه‌دار کنند کاهش خواهد یافت.

کمبود ب 12 می‌تواند بیماری لثه (با عنوان پریودنتیت نیز شناخته می‌شود) را ایجاد کند؛ زیرا که ب12 به عنوان یک ماده‌ی مغذی برای لثه‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. همچنین همانطور که قبلا اشاره شد، این ویتامین به فرایند هضم قندها کمک می‌کند. قند، ماده‌ی مغذی اصلی مورد مصرف باکتری‌های دهان ما است. بنابراین قند هضم‌نشده‌ی دهان می‌تواند برای هر دو لثه‌ و دندان آسیب‌زا باشد. این نوع قند با تغذیه‌ کردن باکتری‌های مضر به راحتی می‌تواند منجر به تغییر رنگ دندان‌ها شود. در صورتی که بیماری لثه پیشروی کند، ممکن است عقب‌نشینی لثه رخ دهد. عقب نشینی لثه‌ها همچنین ریشه‌ های دندانتان را در معرض دید قرار خواهد داد. ریشه‌ های دندان حفاطت نشده می‌توانند به راحتی توسط باکتری‌ ها مورد حمله قرار گیرند و ظاهری ناخوشایند ایجاد کنند.

کمبود ویتامین سی

وقتی نوبت به سیستم ایمنی می‌رسد، ویتامین سی اولین چیزی است که به ذهن می‌رسد. این ویتامین همچنین برای شکل‌گیری بافت‌های مشخص در رگ‌های خونی، ماهیچه‌ ها و استخوان‌ ها ضروری است. به طور همزمان کمبود ویتامین سی باعث اسکوربوت می‌شود و اثر منفی بر مکانیسم دفاعی بدن می‌گذارد. ویتامین سی همچنین یک ویتامین مهم برای لثه‌ها و دندان‌ها است و برای مکانیسم دفاعی بدن نیز اهمیت دارد.

به این صورت دهان شما قادر به مبارزه‌ی بهتر با باکتری‌ها خواهد بود. این به معنای دندان‌هایی سفیدتر و سالم‌تر می‌باشد. کمبود ویتامین سی دندان‌های شما را به دستان باکتری‌ها و پلاک می‌سپارد. زیرا که بزاق شما نه تنها به هضم غذا کمک می‌کند، بلکه اثر حفاظتی بر علیه باکتری‌ها نیز دارد. سلول‌های دفاعی شما که با باکتری‌ها مبارزه می‌کنند در مویرگ‌های لثه‌ های شما حفظ شده‌اند. اگر این سلول‌ها ضعیف باشند، باکتری‌ها راحتتر قادر به سکونت در دهان شما خواهند بود و این به معنای خداحافظی با دندان‌های سفید و سالم است. با وجود اینکه برخی ادعا می‌کنند که دریافت ویتامین سی به طور مستقیم بر سفید کردن دندان‌ها موثر است، این مسئله جای بحث دارد.

بیشتر بخوانید:کمبود کدوم ویتامین ها باعث ضعف چشم میشه؟

کمبود ویتامین دی

کمبود ویتامین دی مستقیم‌ترین ارتباط را با از بین رفتن رنگ دندان‌ها دارد. ویتامین دی نقش مهمی در ساختن دندان‌هایتان به کمک مواد معدنی دارد. کلسیم بلوکه‌ی ساختمانی مینای دندان و همچنین استخوان‌ها است. با دریافت مقدار کافی ویتامین دی و کلسیم و قوی نگه داشتن مینای دندان قادر به حفظ لبخندی درخشان و سفید خواهید بود. ویتامین دی ویتامینی است که به کمک نور خورشید بدست می‌آید.

این ویتامین برای استخوان‌ها و دندان‌هایتان بسیار مهم است  زیرا که اجازه‌ی جذب کلسیم را می‌دهد. کلسیم بلوکه‌ ی ساختمانی استخوان‌هایتان است؛ همچنین لایه‌ی مینای دندان که بخش خارجی دندان‌هایتان می‌باشد نیز از کلسیم ساخته شده است. این لایه، لایه‌ای است که به دندان‌های شما رنگی سفید می‌بخشد. ضعف یا سایش مینای دندان باعث نمایان شدن لایه‌ی عاج زیرین می‌شود.

این لایه رنگی تیره‌تر دارد. به بیانی دیگر، سایش مینای دندان شما یکی از بزرگترین دلایل از بین رفتن رنگ دندان‌ها است. همچنین بعضی مطالعات نشان داده‌اند که ریسک پوسیدگی دندان از این طریق کاهش می‌یابد.

بیشتر بخوانید:تاثیر کمبود ویتامین در میل جنسی بین زن و شوهر

منابع ویتامین های مورد نیاز برای دندان

    غذاهای دارای ویتامین آ

 • شما می‌توانید مکمل ویتامین آ را از غذاهایی نظیر گوجه فرنگی، هویج، فلفل سبز و قرمز، اسفناج، بروکلی، سبزیجات دارای برگ سبز، روغن ماهی، جگر، شیر، پنیر و تخم مرغ بدست آورید.

    غذاهای دارای ویتامین ب 12

 • منابع ب 12 در حیوانات به فراوانی یافت می‌شوند. در اینجا به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌کنیم: جگر، گوشت قرمز، ماهی (خصوصا مکرل)، محصولات لبنی نظیر شیر، پنیر، ماست، کفیر و سایر غذاها با منشا حیوانی مانند زرده‌ی تخم مرغ، صدف و کله پاچه.

    غذاهای دارای ویتامین سی

 • شرط دریافت ویتامین  C  تغذیه شدن از خاک است. بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات غنی از ویتامین سی هستند. در اینجا می‌توان به تعدادی از آن‌ها اشاره کرد: پرتقال، نارنگی، گریپ فروت، کیوی، آناناس، توت فرنگی، فلفل قرمز و سبز، گوجه فرنگی، آروگولا، جعفری، کاهو، بروکلی، کلم، اسفناج و گل رز تازه. این‌ها غنی از ویتامین سی هستند.

    غذاهای دارای ویتامین دی

 • وقتی بحث به ویتامین دی می‌رسد، قضیه کمی پیچیده‌تر می‌شود زیرا دریافت ویتامین دی از غذاها کفایت نمی‌کند. شما به نور خورشید نیز برای فعال سازی ویتامین دی که وارد بدنتان می‌شود نیاز دارید. غذاهایی که از آن‌ها می‌توانید ویتامین دی را در فرم پروویتامین کسب کنید:

غلات صبحانه، قارچ، شیر، تخم مرغ، ماهی (خصوصا تن)، پنیر، ماست و کفیر. با این حال همانطور که اشاره شد، نباید حمام آفتاب پس از دریافت این مواد مغذی را فراموش کنید.

منبع: دکتر حاکم زاده
مطالب مرتبط
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  دیدگاه
  آخرین اخبار
  اخبار روز سایر رسانه ها